Menu

Minione lato było jednym z najgorszych sezonów dla motyli w UK od 1976 r.

Minione lato było jednym z najgorszych sezonów dla motyli w UK od 1976 r.
Spadek liczebności rusałki pokrzywnik jest zagadką dla naukowców, ponieważ motyl ten był niegdyś wszechobecny w ogrodach, a jego gąsienice żywią się pokrzywami, niezwykle powszechną rośliną. (Fot. Getty Images)
Według największego naukowego badania populacji owadów na świecie, ubiegłoroczne lato było piątym najgorszym sezonem dla motyli w UK od prawie pół wieku - czytamy na portalu dziennika 'The Guardian'.

Po raz pierwszy od rozpoczęcia badań naukowych w 1976 roku, ponad połowa z 59 rodzimych gatunków motyli w Wielkiej Brytanii odnotowała długoterminowy spadek liczebności.

Dziewięć gatunków doświadczyło najgorszego roku w historii, w tym niegdyś powszechny rusałka pokrzywnik, czerwończyk żarek, karłątek leśny, karłątek kniejnik i bielinek bytomkowiec.

Dr Richard Fox, dyrektor naukowy Butterfly Conservation, stwierdził, że "katastrofalny" spadek liczebności motyli został spowodowany przez działania człowieka.

"Zniszczyliśmy siedliska dzikiej przyrody, zanieczyściliśmy środowisko, stosujemy pestycydy na skalę przemysłową i zmieniamy klimat" - zauważył. "Oznacza to, że kiedy panują złe warunki pogodowe, te i tak już uszczuplone populacje motyli są bardzo wrażliwe i nie mogą odrodzić się tak, jak kiedyś - a wraz ze zmianami klimatu ta nietypowa pogoda staje się coraz bardziej powszechna".

Motyle pospolite występujące w ogrodach, parkach i na terenach wiejskich doświadczyły drugiego najgorszego lata od 1976 roku, a liczba 51 z 59 rodzimych gatunków spadła w porównaniu z 2023 rokiem.

Liczebność motyli zmienia się co roku ze względu na kapryśny brytyjski klimat, a lato 2024 r. wyróżniało się mokrą wiosną i stosunkowo niskimi temperaturami. 

Jednak dane z brytyjskiego programu monitorowania motyli (UK Butterfly Monitoring Scheme, UKBMS), w ramach którego wolontariusze naukowo liczą motyle w ponad 3000 miejsc w całym kraju, ujawniają, że 31 rodzimych gatunków wykazuje długoterminowy spadek liczebności.

Spadek liczebności rusałki pokrzywnik jest zagadką dla naukowców, ponieważ motyl ten był niegdyś wszechobecny w ogrodach, a jego gąsienice żywią się kłującymi pokrzywami, niezwykle powszechną rośliną. Lato 2023 r. było najgorszym w historii dla rusałki pokrzywnik, a w ubiegłym roku nastąpił dalszy spadek liczebności tego motyla.

Podczas gdy działacze na rzecz ochrony przyrody odnieśli znaczące sukcesy w przywracaniu krytycznie zagrożonych gatunków motyli w ostatnich dziesięcioleciach, wśród tych, które przeżywały najgorsze lata w historii, były gatunki już wymienione jako zagrożone na "czerwonej liście" brytyjskich motyli: powszelatek malwowiec, dostojka selene i modraszek korydon.

Organizacja Butterfly Conservation apeluje w tym roku o ograniczenie koszenia trawy i zachęcanie ludzi do pozostawiania wysokich trawników z korzyścią dla motyli i innych owadów. Zeszłoroczne badania naukowe wykazały, że ogrody z długą trawą zwiększają liczebność motyli i ich gatunków.

"Zdecydowanie najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby pomóc motylom, jest stworzenie większej liczby siedlisk" - wyjaśnił Fox. 

"Właśnie dlatego wzywamy ludzi i rady w całej Wielkiej Brytanii, aby zobowiązali się nie kosić trawy w tym roku od kwietnia do września: ten prosty czyn może mieć rzeczywisty, natychmiastowy wpływ na motyle, ćmy i inne dzikie zwierzęta".

Czytaj więcej:

Na Wyspach jest coraz mniej motyli. Eksperci biją na alarm

Populacja jeży "bliska wyginięcia" po 30-procentowym jej spadku w ciągu ostatniej dekady

Dzika przyroda w Anglii zagrożona wyginięciem. Wiele siedlisk nie jest monitorowanych

W Wielkiej Brytanii pojawił się nowy gatunek węża. Czy powinien tu zostać?

    Kurs NBP z dnia 24.04.2025
    GBP 5.0011 złEUR 4.2789 złUSD 3.7599 złCHF 4.5484 zł

    Sport