Ceny alkoholu w UK poszły w górę wraz z wejściem w życie wyższych podatków i akcyz
Oznacza to, że akcyza na butelkę ginu wzrośnie o 32 pensy, podczas gdy na wino o mocy 14,5% (alkoholu objętościowo) wzrośnie o 54 pensy.
Zmiany w podatku akcyzowym i sposobie naliczania stawek podatku od wina w zależności od jego mocy weszły w życie 1 sierpnia 2023 r., ale konserwatywny rząd wprowadził tymczasową ulgę w odniesieniu do win o zawartości alkoholu od 11,5% do 14,5%, opodatkowanych stawką zryczałtowaną w wysokości 12,5%.
Stowarzyszenie Wine and Spirit Trade Association (WSTA) obliczyło, że butelka czerwonego wina o zawartości alkoholu 14,5% podrożałaby o 98 pensów w ciągu 18 miesięcy, gdyby uwzględnić nowe podwyżki akcyzy wprowadzone w sierpniu 2023 roku.
Alcohol prices rising as higher tax and duties take effect https://t.co/vjNDAh40K1
— The Independent (@Independent) January 31, 2025
Organizacja ostrzegła również konsumentów przed kolejnymi kosztami w kwietniu w związku z wejściem w życie opłat za recykling odpadów opakowaniowych, co oznacza dodatkowe zwiększenie cen o 12 pensów za butelkę wina i 18 pensów za butelkę napoju spirytusowego.
Jednocześnie miłośnicy lżejszych trunków odczują pewną ulgę, gdyż cło na produkty beczkowe - czyli piwo lane w pubach - zostanie obniżone o 1,7%, co oznacza mniej więcej 1 pensa mniej za kufel w pubie.
Obecne podwyżki akcyzy na wino i alkohole wysokoprocentowe są następstwem podwyżek z sierpnia 2023 r., które były największe od prawie 50 lat, a zwiększyły akcyzę o 20% na ponad 85% wszystkich win na rynku brytyjskim i o ponad 10% na alkohole wysokoprocentowe.
Significant changes to alcohol duty have taken effect today.
— WSTA (@wstauk) February 1, 2025
These, and other policy changes in 2025 will deter business investment, innovation, and fundamentally obstruct growth in our SME-rich industry – directly contrary to the Government’s objectives.#WSTA #WineDuty pic.twitter.com/VzNtuEA8KL
Podatek od alkoholu jest płacony przez producentów, kiedy wytwarzają swoje produkty.
Ogólnie rzecz biorąc, alkohole wysokoprocentowe i wina są opodatkowane wyższą stawką niż cydry i piwo ze względu na większą zawartość alkoholu.
Na ogół akcyza jest przenoszona przez producentów na konsumentów, ale podwyżki cen produktów zależą od ich swobodnego uznania.
Najnowsze dane HMRC wykazały, że wpływy z akcyzy na alkohol spadły o 209 milionów funtów w roku obrotowym do grudnia 2024 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Czytaj więcej:
Anglia: Rekordowa liczba zgonów z powodu nadużywania alkoholu
Inflacja cen żywności w UK osiągnęła 3,7%. To najwyższy poziom od marca
Ryanair ponownie apeluje o ograniczenie sprzedaży alkoholu na lotniskach
Brytyjscy naukowcy zajęli się ayahuaską. Jej składnik ma pomóc w terapii alkoholizmu
UK: Ceny zdrowszej żywności wzrosły dwa razy bardziej niż mniej zdrowych produktów