Menu

Padają pytania, czy Kanada mogłaby dołączyć do UE

Padają pytania, czy Kanada mogłaby dołączyć do UE
Wgląda na to, że Kanada zamiast do USA wolałaby dołączyć do UE. (Fot. Getty Images)
Czy Kanada mogłaby dołączyć do Unii Europejskiej – zapytał we wczorajszej analizie publiczny nadawca CBC. To kolejna taka analiza po niedawnym artykule w 'The Economist'. Koncepcja większego zbliżenia z UE jest rozważana wśród kanadyjskich polityków.

"Relacje między Kanadą a USA znajdują się pod poważną presją – i sprawia to, że niektórzy komentatorzy proponują nieprawdopodobne, ale przecież nie niemożliwe, rozwiązanie. A co, jeśli Kanada dołączyłaby do Unii Europejskiej?" - napisał w komentarzu dla publicznego nadawcy CBC John Last.

Przypomniał, że w styczniu br. o takim rozwiązaniu pisał w "The Economist" Stanley Pignal, odnosząc się m.in. do powtarzanego przez prezydenta Donalda Trumpa wyobrażenia Kanady jako "51. stanu" USA.

Pignal uznał wówczas, że zarówno Europa, jak i Kanada mogą wziąć udział w "zaktualizowaniu sojuszy". Po jego artykule pojawiło się w UE szereg pozytywnych komentarzy.

Trump powtórzył określenie Kanady jako "51. stanu" po raz kolejny wczoraj, pisząc na swoim portalu społecznościowym Truth Social, że Kanada bez subsydiów z USA nie może istnieć "jako kraj zdolny do przetrwania".

Prezydent USA twierdzi, że Kanada ma setki miliardów nadwyżki handlowej w relacjach gospodarczych w USA. Jednak jeśli odjąć od wymiany handlowej obu krajów eksport kanadyjskiej ropy, to Kanada ma 55 mld USD deficytu. Ponadto Kanada sprzedaje swoją ropę odbiorcom w USA poniżej cen światowych, subsydiując w istocie USA.

W Kanadzie toczy się już dyskusja o pomyśle większego zbliżenia z Unią Europejską - potwierdził wczoraj były wicepremier Alberty Thomas Lukaszuk. Zwrócił przy tym uwagę na rolę, jaką w takim zbliżeniu Kanady z UE może odegrać Polska dzięki swojemu obecnemu politycznemu i gospodarczemu znaczeniu w Unii.

"Możemy znaleźć jakąś formułę niepełnego członkostwa UE, może np. stowarzyszenia – najpierw gospodarczego i dotyczącego przemieszczania się ludzi. Mamy już przecież CETA, a więc umowę o wolnym handlu Kanada–UE, mamy z większością krajów UE ruch bezwizowy. Są obszary, w których Kanada jest dobrze spozycjonowana, jak prace nad AI czy produkcja wojskowa – w tych właśnie dziedzinach pogłębianie współpracy z Polską jako członkiem UE byłoby bardzo interesujące. Niedawna rozmowa (premiera) Justina Trudeau z Donaldem Tuskiem, podczas wizyty Trudeau w Polsce, jest dobrym początkiem. Kanada, w sumie dzięki decyzjom USA, będzie mogła wyjść z cienia. Polska może to wykorzystać, intensyfikując swoją dyplomację w Kanadzie i zwiększając współpracę gospodarczą "- podkreślił Lukaszuk.

"Kanadyjczycy czują się zdradzeni, bo nie ma dwóch krajów na świecie, które byłyby bardziej zaprzyjaźnione niż Kanada i USA, nie wiemy więc, jak odebrać to, co się dzieje. Ale po rozpoznaniu tych emocji pojawia się duży potencjał" - dodał.

"The Economist" określił Kanadyjczyków mianem "honorowych Europejczyków", zwracając uwagę na "wspólne wartości", które pojawiają się w dyskursie polityków tak kanadyjskich, jak i europejskich. Ponadto wiele kanadyjskich instytucji politycznych i prawnych powiela wzorce europejskie, a ponad połowa Kanadyjczyków ma europejskie korzenie.

CBC przypomniało, że do Unii Europejskiej może przystąpić "każdy europejski kraj", który zobowiązuje się do poszanowania unijnych wartości, a prawodawstwo europejskie nie definiuje, czym jest kraj europejski.

Lukaszuk zwrócił uwagę, że w szukaniu formuły współpracy między Kanadą a UE najtrudniejsze mogą okazać się kwestie prawne, dlatego właśnie dobrym kierunkiem byłoby poszerzenie współpracy gospodarczej, także w dziedzinie surowców, oraz obronnej i technologicznej.

CBC cytowało ekspertów, którzy mówili o niewielkim prawdopodobieństwie pełnego członkostwa Kanady w UE, natomiast przypominali, że istnieje idea "europejskiego sąsiedztwa", na podstawie której UE prowadzi współpracę wykraczającą poza umowy handlowe, np. z Tunezją.

Kiedy w połowie stycznia br. premier Kanady rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, w komunikacie po rozmowach biuro prasowe premiera Kanady napisało o "bliskiej współpracy między Kanadą a Unią Europejską", która ma "promować bezpieczeństwo gospodarcze między narodami po obu stronach Atlantyku".

Czytaj więcej:

Kanadyjczycy zmęczeni imigracją. Sami imigranci też uważają, że jest ich za dużo

Prezydent Trump zapowiedział wprowadzenie ceł na towary z UE oraz na ropę i gaz z Kanady i Meksyku

    Komentarze
    • Uell
      3 lutego, 16:09

      jakby malo lewactwa bylo w kanadzie to jeszcze dolozyc ten eurokolchoz? bosze

    • De - PL Raj
      3 lutego, 16:56

      Kanada nadaje sie do eurokolchozu, pamietacie jak zablokowali konta protestujacych kierowcow?

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 03.02.2025
    GBP 5.0826 złEUR 4.2305 złUSD 4.1352 złCHF 4.5070 zł

    Sport