Menu

UK: Wnioski o zasiłki analizuje sztuczna inteligencja. "Budzi to poważne obawy"

UK: Wnioski o zasiłki analizuje sztuczna inteligencja. "Budzi to poważne obawy"
Algorytm AI nadaje priorytet pewnym wnioskom o zasiłki, a innym każe czekać dłużej na odpowiedź... (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Pracy i Emerytur wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizowania korespondencji od osób ubiegających się o zasiłki i wskazywania urzędnikom priorytetowych spraw. Budzi to jednak poważne obawy, bo tzw. biały system pocztowy obsługuje bardzo poufne dane osobowe wnioskodawców, a kryteria, jakie stosuje AI są niejasne - informuje dziennik 'The Guardian'.

Kiedy na skrzynkę pocztową każdego dnia przychodzi ok. 25 tys. e-maili, zrozumiałym jest, że trudno zdecydować, na które odpowiedzieć jako pierwsze. Sprawa jest tym poważniejsza, że do Ministerstwa Pracy i Emerytur (DWP) trafia wiele próśb od najbardziej potrzebujących w kraju osób - zauważa "The Guardian". 

Mierząc się z takim wyzwaniem DWP postanowiło skorzystać z najnowszych osiągnięć techniki. Tzw. "biała poczta" to sztuczna inteligencja, która może wykonać tę samą pracę, którą wykonuje urzędnik przez tygodnie, czytając korespondencję zaledwie w ciągu jednego dnia i nadając priorytet sprawom, którymi pracownicy ministerstwa powinni się zająć w pierwszej kolejności.

Oznacza to, że AI obniża priorytet wniosków innych osób, więc dokładność i sposób, w jaki dochodzi do swoich wniosków, mają duże znaczenie. Tymczasem nie jest do końca jasne, jakie kryteria przyjmuje algorytm.

"Biała poczta" jest testowana od co najmniej 2023 r., kiedy to ówczesny minister ds. opieki społecznej Mel Stride zapowiedział, że dzięki niej "najbardziej potrzebujący wnioskodawcy mogą być szybciej kierowani do odpowiedniej osoby, która może im pomóc".

Z informacji "Guardiana" wynika jednak, że osoby ubiegające się o zasiłki nie są informowane o stosowaniu AI podczas wstępnej weryfikacji ich spraw.

Tymczasem korespondencja może obejmować wrażliwe dane, takie jak numery ubezpieczenia społecznego, daty urodzenia, adresy, dane telefoniczne, adresy e-mail, szczegóły wniosków o świadczenia, informacje dotyczące zdrowia, dane dotyczące kont bankowych, cechy rasowe i seksualne oraz szczegóły dotyczące dzieci.

Meagan Levin, menedżer ds. polityki i spraw publicznych w Turn2us - organizacji charytatywnej, która pomaga osobom zmagającym się z niepewnością finansową, uważa, że ​​system "wzbudza obawy, w szczególności dotyczące braku przejrzystości i przetwarzania przez niego wysoce poufnych danych osobowych, w tym dokumentacji medycznej i danych finansowych".

"Przetwarzanie takich informacji bez wiedzy i zgody osób ubiegających się o świadczenia jest głęboko niepokojące" - dodaje Levin.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi do tej pory, dane są szyfrowane przed usunięciem oryginałów i są przechowywane przez DWP i jego dostawcę usług w chmurze. Ministerstwo twierdzi, że konsultacje z osobami fizycznymi na temat tego sposobu przetwarzania ich danych "nie są konieczne, ponieważ te rozwiązania zwiększą wydajność przetwarzania".

Urzędnicy wskazują ponadto, że jest to uzupełnienie istniejących systemów, a wskazana przez AI korespondencja jest następnie sprawdzana przez agentów w celu ustalenia, czy sprawa faktycznie wymaga pilnych działań. DWP stwierdziło, że sztuczna inteligencja nie podjęła żadnej decyzji i nie przetworzyła żadnych danych.

"Nadanie priorytetu niektórym przypadkom nieuchronnie obniża priorytet wobec innych, dlatego ważne jest zrozumienie, w jaki sposób podejmowane są te decyzje i zapewnienie, że są uczciwe. DWP powinno publikować dane dotyczące wydajności systemu i wprowadzać zabezpieczenia, w tym regularne audyty i dostępne procesy odwoławcze, aby chronić narażonych wnioskodawców" - podsumowuje Meagan Levin.

Czytaj więcej:

Na jakie usługi publiczne najbardziej skarżą się Anglicy? Zasiłki i usługi zdrowotne na czele listy

Rząd wydał ostrzeżenie o "wstrzymaniu wypłat" zasiłków dla milionów osób w UK

UK: Zasiłkowi oszuści pod lupą rządu. Mogą zostać pozbawieni prawa jazdy lub trafić do więzienia

    Kurs NBP z dnia 01.07.2025
    GBP 4.9487 złEUR 4.2415 złUSD 3.5930 złCHF 4.5495 zł

    Sport