Menu

Rośnie liczba "rozwodów" wśród pingwinów małych w Australii

Rośnie liczba "rozwodów" wśród pingwinów małych w Australii
Po całym dniu w wodzie pingwiny małe wracają na noc do swoich norek, nie zawsze z tym samym partnerem... (Fot. A. Chodakowska/Londynek.net)
Runął wizerunek pingwinów jako monogamistów. Do niedawno sądzono, że te ptaki dobierają się w pary na całe życie. Teraz naukowcy dowiedli, że w koloniach pingwinów małych na australijskiej Wyspie Philip 'rozwody' są powszechne, podobnie jak okazjonalne skoki w bok, a nawet regularna rozwiązłość.
Reklama
Reklama

Wyspa Philip u wybrzeży Melbourne w Australii jest miejscem życia ok. 7 tys. ludzi i największej na świecie, liczącej 37 tys. osobników, kolonii pingwinów małych (Eudyptula minor).

Tamtejszy rezerwat przyrody codziennie wieczorem organizuje "parady pingwinów", podczas których turyści obserwują powrót niebieskopiórych ptaków z wód zatoki Port Philip do piaszczystych gniazd. Te przemarsze, największa atrakcja tej części kontynentu, przyciągają co roku na wyspę ponad 3,5 mln osób.

Licznej kolonii pingwinów małych z uwagą przyglądają się też naukowcy. Przez 13 sezonów lęgowych zespół badaczy z Uniwersytetu Monash (Australia) i Rezerwatu Przyrody na Wyspie Philip obserwował prawie 1 000 ptasich par.

Te pingwiny są z różnych względów wyjątkowe... (Fot. MARK SMITH/HERALD SUN/AFP via Getty Images)

Autorzy pracy, która ukazała się w czasopiśmie "Ecology and Evolution" odkryli, że te ptaki mają zaskakująco skomplikowane życie miłosne. Przede wszystkim okazało się, że dowodzona w niezliczonych wcześniejszych badaniach monogamia pingwinów to mit - przynajmniej w przypadku tej kolonii.

Biolodzy rejestrowali zachowania społeczne, zwyczaje godowe i liczbę potomstwa ptaków w każdym lęgu. Dowiedzieli się, że chociaż pingwiny małe zwykle łączą się w stałe pary, często miewają skoki w bok, a nawet porzucają swoich partnerów lub partnerki. Ptasie "rozwody" następowały zwykle po nieudanym sezonie godowym.

"W dobrych czasach pingwiny w dużej mierze trzymają się swoich partnerów, chociaż zdarzają im się skoki w bok. Jednak po słabym sezonie lęgowym często próbują znaleźć nowego partnera, aby zwiększyć swój sukces reprodukcyjny" – opowiadał prof. Richard Reina, kierownik grupy badawczej ds. ekofizjologii i ochrony przyrody na Uniwersytecie Monash.

Mierzący do 40 cm długości i zyjący do 6 lat pingwin mały jest najmniejszym gatunkiem pingwina na świecie i występuje tylko u wybrzeży Australii i Nowej Zelandii.
(Fot. Getty Images)

W ciągu ponad dekady badacze udokumentowali, że rozstało się 250, czyli jedna czwarta par pingwinów. Stwierdzili też, że ogólna liczba jaj i piskląt w kolonii w tych sezonach, w których więcej pingwinów porzuciło swoich partnerów, była niższa.

Zdaniem naukowców dzieje się tak dlatego, że pingwiny tracą dużo czasu na poszukiwanie nowego partnera i zaloty, a to opóźnia lub uniemożliwia reprodukcję przed zakończeniem sezonu lęgowego. 

W związku ze zmianami klimatycznymi i ocieplaniem się oceanów, w wodach przybrzeżnych Australii jest coraz więcej ryb, zatem pingwiny z Wyspy Philip mogą wkładać mniej wysiłku w zdobycie pożywienia i mają zatem więcej czasu i energii na gody.

Czytaj więcej:

Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

Australia: Naukowcy sklasyfikowali nowy, bardzo jadowity gatunek pająka

    Komentarze
    • Naukowiec
      26 stycznia, 16:14

      Odroznic pingwiny male od pozostalych jest latwo !!!
      Zyja dokladnie tak samo jak liczna kolonia wyjatkowych polskich emigrantow w rezerwatach na wyspie UK

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.01.2025
    GBP 4.9858 złEUR 4.2100 złUSD 4.0124 złCHF 4.4365 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama