Szefowa brytyjskiego MSW: Wyjaśnimy, jak doszło do ataku w Southport
Sprawca, 18-letni Axel Rudakubana, oskarżony o zamordowanie w Southport trzech kilkuletnich dziewczynek uczestniczących w zajęciach tańca i jogi w domu kultury, stanął wczoraj przed sądem i przyznał się do winy. Wyrok w tej sprawie ma zapaść w czwartek.
Dziennik "Guardian" ujawnił wcześniej, że Rudakubana "był absolutnie zafascynowany ludobójstwem". "Mógł wymienić wszystkie ludobójstwa w historii i wyliczyć, ile osób zginęło: Rwanda, Czyngis-chan, Hitler". O jego fascynacjach miały również wiedzieć służby, na długo przed atakiem.
Jak przyznała Cooper, władze miały informacje, że Rudakubana może być niebezpieczny. Wnioski, w których zwracano się, aby nastolatek został objęty nadzorem przez służby, wysyłano trzykrotnie między grudniem 2019 roku a majem 2021 roku.
Merseyside Police have released a custody photo of 18 year old Axel Rudakubana, pic.twitter.com/wIhlhzX1A4
— London & UK Street News (@CrimeLdn) January 20, 2025
"Mimo to agencjom rządowym nie udało się zidentyfikować straszliwego ryzyka i zagrożenia, jakie stanowił dla innych" - stwierdziła szefowa MSW. Dodała, że należy wyjaśnić, dlaczego tak się stało i co musi się zmienić.
Cooper zapowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu zostaną zaprezentowane propozycje zmian w programie prewencji terroryzmu, aby podobna sytuacja więcej się nie powtórzyła.
Rudakubana, urodzony w Walii w rodzinie emigrantów z Rwandy, przyznał się także do usiłowania zabójstwa 10 osób (dzieci i dorosłych), sporządzenia trucizny oraz posiadania instrukcji opracowanych przez Al-Kaidę.
UK Home Secretary Yvette Cooper announces public inquiry into Southport attack so families of victims "can get answers" https://t.co/J3NbDrLmlp
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) January 20, 2025
29 lipca ubiegłego roku 17-letni wówczas Rudakubana, uzbrojony w nóż, wdarł się na zajęcia taneczne "w stylu Taylor Swift" i jogi, atakując uczestniczące w nich dzieci i mordując trzy dziewczynki w wieku sześciu, siedmiu i dziewięciu lat.
Zabójstwo dziewczynek oraz rozpowszechniane w mediach społecznościowych nieprawdziwe pogłoski, jakoby sprawca był przybyłym w ostatnim czasie muzułmańskim azylantem, doprowadziły do gwałtownych zamieszek przed meczetem w Southport.
Następnie antyimigranckie i antymuzułmańskie rozruchy rozprzestrzeniły się na wiele innych miast, głównie w Anglii i Irlandii Północnej. Trwały przez ponad tydzień. Aresztowano wówczas ponad 1 500 osób, a kilkadziesiąt skazano na kary więzienia.
Czytaj więcej:
UK: Król odwiedził Southport, gdzie po zabiciu dziewczynek wybuchły zamieszki
Anglia: Oskarżony o zabójstwo trójki dzieci w Southport przyznał się do winy