Menu

Król Karol III przyjął ocalałego z Holokaustu

Król Karol III przyjął ocalałego z Holokaustu
Karol III spotkał się z 94-letnim Manfredem Goldbergiem, ocalałym z Holokaustu byłym więźniem niemieckiego obozu zagłady Stutthof oraz jego żoną, Sharą. (Fot. AARON CHOWN/POOL/AFP via Getty Images)
Król Karol III przyjął wczoraj ocalałego z Holokaustu. Pałac Buckingham, który przekazał tę wiadomość, potwierdził też, że pod koniec miesiąca brytyjski monarcha przyjedzie do Polski na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Reklama
Reklama

Karol III przyjął 94-letniego Manfreda Goldberga, ocalałego z Holokaustu byłego więźnia niemieckiego obozu zagłady Stutthof oraz jego żonę, Sharę. Spotkanie było elementem obchodów przypadającej 27 stycznia 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada 27 stycznia, brytyjski monarcha zapalił też wczoraj świecę w ramach, upamiętniającego ofiary, projektu "80 świec na 80 lat".

Również wczoraj pałac Buckingham potwierdził, że Karol III przyjedzie do Polski, by 27 stycznia uczestniczyć w rocznicowych uroczystościach na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau. W trakcie tej wizyty brytyjski monarcha ma w planie - jak przekazano - rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą.

Będzie to - jak podają światowe agencje - pierwsza w historii wizyta monarchy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Auschwitz-Birkenau (uwzględniając rządy Elżbiety II), a zarazem pierwsza podróż Karola III do Polski od czasu, gdy objął tron w 2022 r. Brytyjski monarcha był w Polsce cztery razy, ale jeszcze jako książę Walii (w 1993, 2002, 2008 i 2010 roku).

W sobotę Muzeum Auschwitz informowało, że 30 delegacji państwowych i różnych organizacji potwierdziło dotąd udział w obchodach. Decyzje o składach delegacji podejmują samodzielnie poszczególne państwa.

Najważniejszymi gośćmi na głównej ceremonii będą byli więźniowie niemieckich obozów. Jej organizatorzy z Muzeum Auschwitz spodziewają się, że z różnych zakątków świata przyjedzie ich kilkudziesięciu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów.

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 60. armii I frontu ukraińskiego.

Czytaj więcej:

Media: Król Karol III w styczniu pojedzie do Polski

Potwierdzono, że król Karol III weźmie udział w rocznicy wyzwolenia Auschwitz

    Komentarze
    • Celestyn76
      14 stycznia, 14:42

      Stutthof Niemcy wybudowali żeby mordować tam Polaków z Pomorza Mazur i Powiśla a Żydzi stanowili tam marginalny odsetek chyba że ten Pan jest Polakiem a raczej żydem polskiego pochodzenia

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.01.2025
    GBP 5.0567 złEUR 4.2691 złUSD 4.1462 złCHF 4.5503 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama