Menu

Liczba zagranicznych wniosków o wizę do UK spadła w ubiegłym roku o 43%

Liczba zagranicznych wniosków o wizę do UK spadła w ubiegłym roku o 43%
Coraz mniej osób z zazgranicy jest zainteresowanych podjęciem pracy lub studiów w UK. (Fot. Getty Images)
Jak wynika z najnowszych danych Home Office, liczba osób ubiegających się o wizę uprawniającą do podjęcia pracy lub studiów w UK spadła o blisko 400 000 od czasu wejścia w życie nowych, restrykcyjnych przepisów imigracyjnych - czytamy na stronie Standard.co.uk.
Reklama
Reklama

Wstępne dane pokazują, że od kwietnia do grudnia 2024 r. wpłynęło 547 000 wniosków wizowych, w porównaniu z 942 500 w tym samym okresie w 2023 r.

Spadek o 395 100, czyli o 42 procent, był spowodowany gwałtownym zmniejszeniem się liczby zagranicznych studentów i zagranicznych pracowników opieki ubiegających się o przyjazd do Wielkiej Brytanii.

Liczba wniosków o wizę dla pracowników służby zdrowia i opieki spadła o 79 procent, z 299 800 w okresie od kwietnia do grudnia 2023 r. w porównaniu z 63 800 w tym samym okresie ubiegłego roku.

W ubiegłym roku poprzedni konserwatywny rząd wprowadził szereg nowych ograniczeń wizowych w związku z próbą ograniczenia rekordowej legalnej imigracji do UK i zmniejszenia liczby przyjazdów o 300 000 rocznie.

Obejmowały one zakaz sprowadzania członków rodziny przez zagranicznych pracowników opieki w marcu i podniesienie progu wynagrodzenia dla wykwalifikowanych pracowników do 38 700 funtów w kwietniu.

Sektor opieki społecznej wcześniej krytykował potencjalne konsekwencje zakazu sprowadzania członków rodziny, nazywając go "brutalnym".

W przyszłym tygodniu premier ma zaprezentować brytyjski plan działania w zakresie możliwości związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI Opportunities Action Plan), który ma zawierać zalecenie przyspieszenia procesu wizowego dla osób posiadających kompetencje w zakresie AI.

Propozycja, której autorem jest przedsiębiorca z branży technologicznej Matt Clifford, ma na celu pobudzenie brytyjskiego sektora AI.

Jednym z niepokojących elementów dla szefów tej branży jest długotrwała biurokracja i koszty związane z zatrudnianiem wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, a usprawnienie procesu wizowego ma być jednym z zaleceń zawartych w planie.

Ostatnie reformy wizowe uniemożliwiły zagranicznym studentom sprowadzanie do UK swoich rodzin. Utrudniły one również Brytyjczykom zarabiającym poniżej niższych zarobków sprowadzanie małżonków z zagranicy.

Wprowadzenie tych zmian wywołało obawy, że uniwersytety i branża opiekuńcza mogą mieć trudności z poradzeniem sobie z ich konsekwencjami.

Uniwersytety ostrzegły przed poważnymi problemami finansowymi w wyniku zamrożenia wysokości opłat za naukę w kraju i spadku liczby studentów zagranicznych w następstwie wprowadzonych zmian.

Czytaj więcej:

Polityka wizowa w UK "daje prawo do związków z obcokrajowcami tylko bogaczom"

UK: Nowe przepisy dotyczące wiz pracowniczych dla obcokrajowców wchodzą w życie 11 marca

Liczba kandydatów aplikujących do pracy lub na studia w UK spadła o ponad jedną trzecią

Około 1 mln osób w UK nie uzyskało jeszcze e-wizy na kilka dni przed upływem ustawowego terminu

    Komentarze, oczekujące: 3
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.01.2025
    GBP 5.0952 złEUR 4.2657 złUSD 4.1415 złCHF 4.5341 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama