Menu

Deska sedesowa i kwatera na cmentarzu. Aż 21% Brytyjczyków otrzymuje niechciane prezenty świąteczne

Deska sedesowa i kwatera na cmentarzu. Aż 21% Brytyjczyków otrzymuje niechciane prezenty świąteczne
Aż jedna piąta Brytyjczyków nie jest zadowolona z otrzymanych prezentów na święta, a skarpetki są najmniejszym problemem...(Fot. Getty Images)
Miejsce pochówku na cmentarzu i deska klozetowa znalazły się na szczycie listy najgorszych prezentów świątecznych wszech czasów - wynika z sondażu organizacji Which? sugerującego, że co piąty Brytyjczyk otrzymuje niechciany prezent.
Reklama
Reklama

Organizacja konsumencka Which? przeprowadziła ankietę wśród ponad 2 000 osób na temat tego, jakie prezenty trafiły do nich w ubiegłym roku, z czego 21% stwierdziło, że otrzymało niechciany lub nietrafiony prezent.

Organizacja poprosiła również respondentów o wskazanie "najgorszego prezentu, jaki kiedykolwiek otrzymali". Wśród nich znalazły się m.in. używana suszarka bębnowa, którą 19-latka otrzymała od swojego chłopaka, pieczeń wołowa podarowana wegetarianinowi i żel pod prysznic z poprzedniego roku.

Na pytanie, co ludzie robią z niechcianymi prezentami, trzech na dziesięciu (31%) przyznało, że się ich pozbywa: co ósmy (12%) oddaje je do sklepu charytatywnego, co dziesiąty (10%) przekazuje przyjacielowi lub członkowi rodziny, a 5% sprzedaje je na portalach internetowych, takich jak eBay lub Vinted.

Lisa Webb, specjalistka ds. prawa konsumenckiego w Which?, przyznała, że trudno jest wyobrazić sobie mniej trafione prezenty niż miejsce pochówku lub deska klozetowa, ale zasugerowała, że "każdy może mieć trudności z dobraniem odpowiedniego prezentu podczas zakupów dla przyjaciół i rodziny".

Dobrą wiadomością jest to, że wielu sprzedawców detalicznych rozszerza swoją politykę zwrotów w okresie świątecznym, więc często możliwe jest uzyskanie zwrotu pieniędzy lub wymiana prezentu na inny przedmiot lub voucher.

Zazwyczaj konieczne jest okazanie dowodu zakupu, takiego jak paragon - podkreśla Which?. Niektórzy sprzedawcy nie akceptują zwrotów na karty kredytowe lub debetowe, o ile pierwotny posiadacz karty nie jest przy tym obecny. W zależności od polityki zwrotów, mogą być jednak zaoferowane w zamian karta podarunkowa lub voucher.

Badania przeprowadzone przez Post Office wykazały, że na początku 2023 r. zwrócono prezenty świąteczne o łącznej wartości 232 mln funtów. Średnia cena każdego prezentu wynosiła 74 funty. Sklepy ponoszą koszty zwrotów w wysokości około 7 miliardów funtów, a szacuje się, że niechciane prezenty świąteczne o wartości 42 milionów funtów trafiają co roku na wysypiska śmieci.

Zwracanie prezentów wiąże się również z kosztami dla środowiska. Według ustaleń organizacji British Fashion Council, w 2022 r. zwroty odzieży przyczyniły się do wygenerowania 750 000 ton emisji CO2.

Czytaj więcej:

Co czwarty młody mieszkaniec UK zadłuży się na święta

Które rejony Londynu są najbardziej narażone na włamania do domów w okresie świąt?

Jakich porad zdrowotnych ludzie szukają na stronach internetowych NHS w święta?

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.12.2024
    GBP 5.1332 złEUR 4.2747 złUSD 4.1036 złCHF 4.5604 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama