Menu

Komisja Europejska pozywa Wielką Brytanię do sądu w sprawie praw obywateli UE

Komisja Europejska pozywa Wielką Brytanię do sądu w sprawie praw obywateli UE
Brytyjsko-unjne relacje są poprawne, ale nie takie oczywiste... (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd został pozwany przez Komisję Europejską do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za domniemane naruszenie praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii. Jak zauważa dziennik 'The Guardian', rzuca się to cieniem na próbę resetu stosunków UK-UE po Brexicie.

Komisja ogłosiła wczoraj, że kieruje sprawę przeciwko brytyjskiemu rządowi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za domniemane naruszenie praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii pod koniec 2020 r., czyli po formalnym wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii.

Uznano, że ​​istniało "kilka niedociągnięć" w implementacji prawa europejskiego przez Wielką Brytanię i wpływało to negatywnie na sytuację obywateli UE w Wielkiej Brytanii, którym przysługują prawa na mocy umowy o wystąpieniu z Unii Europejskiej.

Chociaż podobne skargi dotyczące praw obywateli UE sięgają 2011 r., najnowsze postępowanie prawne rozpoczęło się w maju 2020 r. Zwrócono się wówczas z wnioskiem do Wielkiej Brytanii o dostarczenie dodatkowych informacji. Stało się to pośród intensywnej kontroli w Brukseli, dotyczącej ochrony praw co najmniej 3,5 miliona obywateli UE w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Na jaw wychodziło wówczas coraz więcej przypadków obywateli UE, którym odmówiono wjazdu na granicy Wielkiej Brytanii lub którym wydano nakaz deportacji po powrocie z wakacji lub wizyt rodzinnych za granicą. 

Problemy spowodowane były w głównej mierze faktem, że osoby te złożyły wniosek o przyznanie statusu osiedlenia (settled status), jednak ich wniosek był w trakcie rozpatrywania przez Home Office. W takiej sytuacji powinno być honorowane zaświadczenie o złożeniu wniosku, które ma na celu dostarczenie obywatelom UE dowodu na to, że mają prawo przebywać w kraju, podczas gdy ich status po Brexicie jest rozpatrywany.

Odpowiadając na decyzję Komisji, rzecznik brytyjskiego rządu wyjaśnił, że "sprawy te dotyczą kwestii z czasów, gdy Wielka Brytania była państwem członkowskim UE, oraz z okresu przejściowego". "Nie będziemy dalej komentować postępowania sądowego" - dodał.

Tymczasem sprawa ta może wywołać tarcia, gdyż UE stwierdziła, że ​​podejmie nowe umowy dopiero wtedy, gdy Wielka Brytania wykaże "pełne i wierne wdrożenie" dotychczas istniejących.

Obecnie premier Keir Starmer próbuje zresetować stosunki Wielkiej Brytanii z UE po latach napięć związanych z Brexitem. Kanclerz Rachel Reeves i minister spraw zagranicznych David Lammy odbyli dobrze przyjęte spotkania ze swoimi odpowiednikami z UE, chociaż szczegółowe rozmowy na temat nowych umów jeszcze się nie rozpoczęły.

Czytaj więcej:

Polityk Partii Pracy: "Rozmowy o ponownym przystąpieniu UK do UE mogą ruszyć za 10 lat"

Kontrole graniczne po Brexicie zagrażają bezpieczeństwu żywności w UK

Prezes Banku Anglii: Brexit osłabił brytyjską gospodarkę

Brytyjczycy i obywatele UE są zgodni: Reset relacji UK-UE to konieczność

    Kurs NBP z dnia 01.07.2025
    GBP 4.9487 złEUR 4.2415 złUSD 3.5930 złCHF 4.5495 zł

    Sport