NHS ma 12 lat na wprowadzenie nowego leku na odchudzanie Mounjaro

Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki (NICE) zalecił rozpoczęcie podawania szczepionki od marca, wraz z poradami dotyczącymi diety i ćwiczeń. Będzie oferowana osobom z indeksem masy ciała (BMI) powyżej 35 i co najmniej jednym problemem zdrowotnym związanym z otyłością - potencjalnie jest to 3,4 miliona osób.
Jednak z powodu obaw, że może przytłoczyć publiczny system zdrowia, a w szczególności lekarzy rodzinnych, NICE zgodziło się dać NHS ponad dekadę na sukcesywne jej wprowadzenie.
Główny lekarz NICE, prof. Jonathan Benger, przyznaje, że oznacza dłuższy czas oczekiwania dla wielu osób. "Musieliśmy podjąć tę trudną decyzję, aby chronić kluczowe usługi NHS, a także przetestować sposoby dostarczania nowej generacji leków na odchudzanie" - dodał.
Na początku Mounjaro będzie oferowany tylko pacjentom objętym opieką specjalistycznych usług zarządzania wagą – podobnie jak w przypadku podobnego leku na odchudzanie Wegovy. Jednak od czerwca przyszłego roku NHS zacznie oferować go innym.
Nie jest jasne, jak dokładnie będzie to realizowane – gabinety lekarskie prawdopodobnie skierują pacjentów na szczepienie, ale pozostają pytania, kto będzie zapewniał stałe wsparcie obejmujące dietę, ćwiczenia i monitorowanie.
NHS gets 12 years to roll out new weight-loss drug Mounjaro alongside advice on diet and exercise - saying those struggling with their severe obesity, and with the highest clinical need will be prioritised first. https://t.co/1lPC96CtOb
— Obesity Health Alliance (@OHA_updates) December 5, 2024
Oczekuje się, że NHS England opublikuje wytyczne w tej sprawie w przyszłym roku.
Mounjaro, czyli tirzepatid, produkowany przez Eli Lilly, sprawia, że pacjent czuje się bardziej syty, więc je mniej. W badaniach klinicznych osoby stosujące go straciły jedną piątą masy ciała. Wegovy, znany również jako semaglutide, który jest już dostępny w ramach NHS, działa w podobny sposób. Może być jednak podawany tylko osobom objętym opieką specjalistyczną w zakresie odchudzania.
Szacuje się, że w takiej sytuacji znajduje się około 40 000 osób.
Leki można kupić prywatnie - oba są już dostępne dla osób z cukrzycą typu 2.
Wprowadzenie Mounjaro otwiera możliwość korzystania z nowej generacji leków odchudzających dla szerszej grupy pacjentów, którzy zmagają się z ciężką otyłością.
Aby kwalifikować się do przyjęcia szczepionki w ramach NHS, będą oni musieli również mieć jedno schorzenie związane z otyłością, takie jak cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi lub choroba serca.
Szacuje się, że w ciągu pierwszych trzech lat z programu szczepień skorzysta około 220 000 osób.
Mounjaro jest podawany w postaci cotygodniowych zastrzyków i będzie kosztował NHS 122 GBP na pacjenta miesięcznie za maksymalną dawkę.
Istnieje jednak ryzyko, że użytkownicy mogą ponownie przytyć po zaprzestaniu jego stosowania.
Czytaj więcej:
Drugi lek na leczenie otyłości zatwierdzono do stosowania w Anglii
Otyli bezrobotni w UK mogą otrzymać szczepionki odchudzające, aby wrócić do pracy
Aż 24% Brytyjczyków przyjęłoby darmowe zastrzyki odchudzające od NHS