Główne brytyjskie supermarkety popierają apel o zakaz hodowli kur niosek w klatkach
W piśmie skierowanym do ministra środowiska Steve'a Reeda, firmy spożywcze wezwały rząd do wzmocnienia działań na rzecz stopniowego wycofywania klatek, które ograniczają zdolność kur do poruszania się i powodują, że ptaki cierpią z powodu wysokiego poziomu stresu.
Waitrose, Aldi, the Co-op, M&S, Morrisons, Greggs i Mitchells & Butlers oświadczyły, że wszystkie wyeliminowały jaja z chowu klatkowego lub zobowiązały się do tego do końca 2025 roku.
Szacuje się jednak, że po tym terminie rocznie cztery miliony kur niosek w UK będzie nadal trzymanych w klatkach - według organizacji Compassion in World Farming (CIWF), która była jednym z koordynatorów wspomnianego pisma.
Some of the UK’s largest food companies have joined us in sending a letter calling on the UK Governmentto #EndTheCageAge for laying hens. ð
— Compassion in World Farming UK (@ciwf) November 27, 2024
And our latest polling has found the majority of Brits are willing to pay more for cage-free eggs.
Read more: https://t.co/sMK4ByavJ1 pic.twitter.com/ARz3Qr8Hal
Według sygnatariuszy pisma, aby doprowadzić do całkowitej bezklatkowej hodowli kur niosek i zapewnić równe warunki dla sprzedaży i produkcji jaj w UK, konieczne jest podjęcie działań przez rząd w celu zakończenia transformacji w kierunku systemu o wyższym poziomie dobrostanu.
W tym celu zaapelowali do ministrów o wprowadzenie zakazu zarówno wykorzystywania jaj z chowu klatkowego w produkcji krajowej, jak i szerszego zakazu sprzedaży takich jaj importowanych z zagranicy.
Wezwali również do opublikowania długo oczekiwanych konsultacji w sprawie klatek dla zwierząt hodowlanych ogłoszonych w 2022 roku.
Wraz z publikacją listu, CIWF opublikowała badania dotyczące postępów firm w przechodzeniu na jaja bezklatkowe w UK, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Polsce.
Okazuje się, że brytyjskie firmy przodują w produkcji jaj z hodowli bezklatkowych, a analiza sugeruje, że około 77% rynku już jest wolna od hodowli w klatkach.
Czytaj więcej:
UK pierwszym europejskim krajem, który zezwolił na "sztuczne mięso" do produkcji karmy dla zwierząt
Brytyjski rząd zapowiedział zmiany w oznakowaniu jajek dostępnych w sprzedaży