Brytyjskie kina wykorzystują AI do szpiegowania widzów
Widzowie, którzy w weekend wybrali się do jednego z 93 kin sieci Vue rozsianych po Anglii i Irlandii na seans "Gladiatora 2", z pewnością zostali prześwietleni przez sztuczną inteligencję pod kątem ulubionych przekąsek i miejsc, które zajęli na kinowej sali.
Dane zostały dodane do wyników obserwacji z poprzednich tygodni, by dostarczyć kompleksowej wiedzy na temat zwyczajów kinomanów. Pomaga to w planowaniu najlepszych godzin seansów i wyborze konkretnych kin na seans danej produkcji. W efekcie ma to przynieść wzrost sprzedanych biletów i dodatkowe zyski dla sieci.
Zysków nie przyniesie być może widzom, ale też – zdaniem ekspertów – nie powinno to ich niepokoić.
"Tego typu dane gromadzone są od lat. W wynikach niepotrzebne są konkretne dane o tożsamości widzów. Wykorzystuje się je do lepszego planowania seansów, wyborze konkretnych filmów do pokazania, czy zorientowaniu się w potrzebnej liczbie pracowników i przekąsek do przygotowania" – wyjaśnia James Bore, ekspert od cyberbezpieczeństwa.
Now the CINEMA is spying on you: Popular UK chain is secretly using AI to monitor viewers - including their seat choice and snack selection https://t.co/ODupMhKZRv pic.twitter.com/lZTQUa9Ens
— Mail+ (@DailyMailUK) November 18, 2024
Dyrektor generalny Vue, Tim Richards, tłumaczył już wcześniej portalowi Deadline, że jego firma korzysta z pionierskich zdobyczy techniki.
"AI odpowiedzialna jest za zwiększenie sprzedaży biletów poprzez określenie co konkretnie powinniśmy grać, w jakich kinach i jakie godziny seansów są najlepsze. Jak przystało na AI, technologia ta ciągle uczy się i ewoluuje" – zauważył.
Daily Mail podaje konkretne przykłady wykorzystania takiej technologii.
"Jeśli w konkretnym kinie w sobotnie popołudnie sprzedaje się większą liczbę biletów dla dzieci, AI uczy się, że to miejsce cieszące się popularnością wśród rodzin. A jeśli w innej lokacji sprzedaje się więcej biletów na polskie filmy, AI już wie, że w okolicy znajduje się duża polska społeczność i powinno się sprowadzać tam więcej polskich filmów" – czytamy.
Dzięki AI sieć kinowa ma również wiedzę na temat tego, w którym z kin przygotować więcej popcornu, a w którym bardziej postawić na słodycze.
Nie jest jasne, czy kina wykorzystują inne środki w celu zwiększenia danych dostarczanych AI, takich jak np. kamery usytuowane na terenie kina.
Czytaj więcej:
"Foreign Affairs": Sztuczna inteligencja używana przez wojsko może wywołać wojnę atomową
Sztuczna inteligencja może "ulepszyć" dwie trzecie miejsc pracy w UK
UK: Sztuczna inteligencja będzie wykrywać zagrożenie zawałem serca
Sztuczna inteligencja pomogła odkryć 160 tys. wirusów
A my razem z Janem ostatnio bylim razem pod kinem j nawet bez bileciku udało się cuś zobaczyć trochę za darmo filmu. Oo ! I Janusz to wymyślił bo mądry jest i jnfekkfenyty. A on mi tym potwierdził i powiedział w mądry sposób rzee Anglia fajna najlepsza jest!! I ja wtedy wzniosłem uruki do nieba brytyjskiego i zaczął dziękować losowi, i padłem potem na ziemię i zaczął dziękować mocniej. Że ja tu mlohem być i Janusza PGR mego przyjaciela i mentora słuchać i wam przekazywać jesho mądrości.