Menu

Brytyjski minister obiecuje zmusić firmy do zaprzestania stosowania pułapek subskrypcyjnych

Brytyjski minister obiecuje zmusić firmy do zaprzestania stosowania pułapek subskrypcyjnych
Ze względu na niejasne warunki i skomplikowane ścieżki rezygnacji, prawie 10 milionów ze 155 milionów aktywnych subskrypcji w UK uznaje się za niechciane. (Fot. Getty Images)
Firmy mają zostać zmuszone do zapewnienia konsumentom 'prostego i nieskomplikowanego' procesu anulowania niechcianych subskrypcji lub odzyskania pieniędzy w ramach nowych przepisów, mających na celu wyeliminowanie tzw. pułapek subskrypcyjnych, które kosztują Brytyjczyków 1,6 mld funtów rocznie - donosi 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

"Chcemy doprowadzić do tego, by pieniądze wróciły do kieszeni osób zawierających umowy, których wcale nie chciały" - oznajmił Justin Madders, minister ds. praw pracowniczych, konkurencji i rynków w Ministerstwie Biznesu i Handlu.

Pułapki subskrypcyjne polegają na tym, że klienci zapisują się na subskrypcję w ramach bezpłatnego okresu próbnego lub oferty po obniżonej cenie. Jeśli nie zrezygnują z okresu próbnego w określonym czasie, często są automatycznie przenoszeni do płatnych, droższych subskrypcji.

Konsumenci w UK wydają około 26 miliardów funtów rocznie na subskrypcje w nieregulowanych sektorach - od usług streamingowych po produkty kosmetyczne.

Ze względu na niejasne warunki i skomplikowane ścieżki rezygnacji, prawie 10 milionów ze 155 milionów aktywnych subskrypcji w UK uznaje się za niechciane, co przekłada się na 1,6 miliarda funtów rocznie - czytamy w rządowym dokumencie konsultacyjnym.

Szacuje się, że 3,6 mln z tych niechcianych umów subskrypcyjnych jest wynikiem przeniesienia z bezpłatnego lub zniżkowego okresu próbnego subskrypcji, podczas gdy około 1,3 mln jest wynikiem automatycznego odnawiania.

Ułatwienie konsumentom uwolnienia się od niechcianych usług jest zapisane w ustawie o rynkach cyfrowych, konkurencji i konsumentach, która weszła w życie w tym roku. Podczas gdy ustanowiono ogólne zasady, istnieje potrzeba wprowadzenia dodatkowych regulacji w celu wdrożenia tego rozwiązania.

Aby poradzić sobie z tym samym problemem, amerykańska Federalna Komisja Handlu przyjęła niedawno obowiązek stosowania w serwisach reguły "kliknij, aby zrezygnować", ale Madders przyznał, że nie spodziewa się, by brytyjski plan był tak "nakazowy". 

Jego wypowiedź poprzedziła rozpoczynające się dzisiaj konsultacje w sprawie propozycji, które obejmują uproszczenie procesów zwrotu i anulowania subskrypcji.

Konsultacje, które potrwają do 10 lutego, mają na celu uzyskanie opinii od firm oferujących subskrypcje, organizacji konsumenckich i organów ścigania. Rozważone zostaną również inne kwestie, w tym sposób powiadamiania o odnowieniu subskrypcji lub zakończeniu bezpłatnego okresu próbnego, a także sposób, w jaki firmy informują o procesie anulowania subskrypcji.

Czytaj więcej:

Ogromna zmiana w Amazon Prime Video. Subskrybentów czeka nowa comiesięczna opłata

Brytyjska sieć EE oferuje nową usługę subskrypcji do walki z oszustwami telefonicznymi

Wizz Air uruchomił ofertę rocznej subskrypcji "all you can fly"

Banki w UK będą mogły opóźniać realizację płatności online. Chodzi o zapobieganie oszustwom

Handlowcy w UK mają już dość klientów kupujących i notorycznie odsyłających zakupione online towary

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.11.2024
    GBP 5.1784 złEUR 4.3320 złUSD 4.0997 złCHF 4.6275 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama