Menu

Unilever chce podbić Europę makaronem z Poznania

Unilever chce podbić Europę makaronem z Poznania
3,6 miliona ton makaronu produkuje się co roku we Włoszech. Czy Polacy przegonią Włochów?(Fot. Getty Images)
Jeden z największych światowych graczy rynku FMCG naszpikował blisko stuletnią fabrykę w Poznaniu nowoczesnymi technologiami, by wyprodukować jeszcze więcej makaronu. Trafia on m.in. do Holandii - czytamy w dzisiejszym 'Pulsie Biznesu'.
Reklama
Reklama

Jak informuje dziennik, inwestycje w poznańskiej fabryce Unilevera wyniosą w tym roku 15 mln euro (65 mln zł), czyli o 6 mln euro więcej niż rok wcześniej. Największa część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na nową linię produkcyjną do dań gotowych, typu makaron instant z saszetką, oferowanych pod markami Amino i Knorr. Jej uruchomienie nastąpi w przyszłym roku.

Obecnie w Poznaniu działają trzy linie makaronowe, które produkują ponad 200 mln sztuk wyrobów na dobę. Nowa linia będzie działać dwukrotnie szybciej i pozwoli zwiększyć produkcję o dodatkowe 160 mln sztuk - podaje "Puls Biznesu".

Polacy mają swoje upodobania dotyczące makaronów: według statystyk największych sieci handlowych, w naszych koszykach lądują najczęściej świderki, spaghetti i krajanka. (Fot. Getty Images)

"Dążymy do podobnych usprawnień także w pozostałych liniach, aby lepiej kontrolować procesy produkcyjne. Chcemy mocniej wykorzystywać technologie uczenia maszynowego i zaawansowanej kontroli procesów. To umożliwi nam bieżące monitorowanie parametrów produkcji przy użyciu modeli statystycznych i sztucznej inteligencji" – tłumaczy Przemysław Fejfer, dyrektor poznańskiej fabryki Unilever Polska.

Dziennik podaje, że Unilever zwiększa moce produkcyjne i planuje ekspansję na kolejne rynki. Aktualnie około 15 proc. produkcji z poznańskiej fabryki zostaje w kraju. Reszta jest wysyłana za granicę, przede wszystkim do krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Kluczowym odbiorcą jest jednak Holandia, która pod względem wielkości zamówień wyprzedza nawet Polskę. W planach jest przyspieszenie ekspansji w państwach Europy Zachodniej. 

Czytaj więcej:

Polacy jedzą żywność po terminie przydatności. Nawyk, oszczędność czy ekologia?

    Komentarze
    • UK
      18 listopada, 11:14

      Is Unilever Dutch or British?
      Just two years ago, Unilever wanted to close the UK headquarters and continue fully as a Dutch company. Fast forward two years, the company is now entirely British. The main reason for this shift was because an entirely Dutch Unilever could not be listed on the London Stock Exchange.
      Napewno nie jest to gracz z Poznania z Polskim kapitałem. Tylko pracują w tej firmie zagranicznej Polscy niewolnicy za psie pieniądze. Narodowość ma znaczenie pamiętajcie gdy kupujecie różne produkty.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.11.2024
    GBP 5.1784 złEUR 4.3320 złUSD 4.0997 złCHF 4.6275 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama