Menu

Władze Wenecji obawiają się o przyszłość miasta. Wszystko przez nadmierną turystykę

Władze Wenecji obawiają się o przyszłość miasta. Wszystko przez nadmierną turystykę
Wenecja przestaje sobie radzić z rosnącą liczbą turystów, szczególnie tych "jednodniowych"... (Fot. Getty Images)
'Wenecja jest kruchym miastem, które wymaga ochrony i szacunku' - stwierdził szef wydziału turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini. Podkreślił, że konieczna jest zmiana podejścia turystów do tego jedynego w swoim rodzaju miejsca na świecie.
Reklama
Reklama

Venturini podkreślił, że "Wenecja jest miastem równie pięknym, jak kruchym". "Z tego powodu po dekadach debat i dyskusji nadszedł czas, by podjąć konkretne działania w sprawie zarządzania napływem turystów. Nikt nie ma czarodziejskiej różdżki; nie ma jej ani Wenecja, ani żadne inne europejskie miasto zmagające się z konsekwencjami tzw. nadmiernej turystyki" - ocenił.

Jak zauważył, każde miasto rozważa swoje własne podejście do tej kwestii. Zaznaczył zarazem, że to Wenecja była "pionierem" przeprowadzając eksperyment przy wykorzystaniu innowacyjnego systemu, polegającego na rezerwacji wizyt i pobieraniu opłaty w wysokości 5 euro od turystów, którzy nie zatrzymywali się na nocleg w hotelach.

Głównym celem, wyjaśnił Venturini, jest to, by można było uruchomić system rezerwacji wizyt w historycznym centrum i "zniechęcić tzw. jednodniowych turystów", czyli tych przyjeżdżających tylko na kilka godzin.

"To jest tylko kawałek większej układanki, na którą składają się także działania administracyjne" - zauważył. W tym kontekście wymienił wstrzymanie automatycznego otwierania nowych hoteli, zakaz inauguracji nowych sklepów z artykułami niskiej jakości oraz lokali z jedzeniem na wynos.

W najbliższych miesiącach przedstawiony zostanie projekt dotyczący wynajmu mieszkań na krótki wynajem. (Fot. Getty Images)

Poza tym przedstawiciel zarządu miejskiego wskazał na przepisy, na mocy których grupy wycieczkowe z przewodnikiem nie mogą liczyć więcej niż 25 osób. Jak zapewnił, rozporządzenie to działa dobrze i zostało pozytywnie przyjęte przez mieszkańców.

Venturini przypomniał również, że uchwalono też inne przepisy, których celem jest zagwarantowanie szacunku dla miasta; to zakaz skoków do weneckich kanałów i chodzenia z gołym torsem.

"Poza tym proponujemy alternatywne trasy prowadzące na plac Świętego Marka i do mostu Rialto po to, by turyści mogli poznać też inne zaułki" - dodał.

Szef wydziału do spraw turystyki zapowiedział, że w najbliższych miesiącach przedstawiony zostanie projekt dotyczący wynajmu mieszkań na krótki wynajem. "Ta kwestia - przypomniał - dotyczy wszystkich historycznych miast w Europie".

Pytany o ocenę rezultatów systemu pobierania opłat, który obowiązywał od końca kwietnia do lipca, stwierdził, że jest jeszcze za wcześnie na podsumowanie i wnioski, bo trwają analizy, prowadzone we współpracy ze światem akademickim.

Być może zostanie zwiększona liczba dni, w których obowiązywać będzie opłata za wstęp do miasta... (Fot. MARCO BERTORELLO/AFP via Getty Images)

"Ale nie łudzimy się, że takie globalne zjawisko, jak tzw. overtourism można zmienić w ciągu tygodni" - przyznał. System rezerwacji wizyt i opłat działał bez problemów - zapewnił jednak Venturini.

"Co najważniejsze, turyści pokazali, że rozumieją przesłanie, jakie za tym stoi: Wenecja jest kruchym miastem, które wymaga ochrony i szacunku. Wielu turystów podczas kontroli mówiło, że chętnie zapłacą 5 euro za przyszłość Wenecji. To zaś oznacza, że osiągnięty został pierwszy cel, jakim jest podniesienie wśród przybyszów świadomości tego, że znajdują się na terenie z listy światowego dziedzictwa UNESCO, który musi być chroniony" - oświadczył.

Przedstawiciel weneckiego magistratu poinformował, że być może zostanie zwiększona liczba dni, w których obowiązywać będzie opłata za wstęp do miasta, a także jej wysokość.

"To jest długoterminowy projekt, który będzie aktualizowany w nadchodzących latach po to, by znaleźć równowagę między potrzebami tych, którzy mieszkają i pracują w Wenecji oraz tych, którzy ją odwiedzają" - dodał.

Czytaj więcej:

Raport: Italia turystyczną królową Europy

Wenecja wprowadza eksperyment z opłatami dla jednodniowych turystów

    Komentarze
    • Lolek
      18 października, 10:30

      Te wloskie zaklamane matoly nigdy nie byli wiarygodni jako panstwo. Nigdy nie powiedza prawdy ze to przez nielegalna imigracje oraz przez uchodzcow z innych panstw.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.10.2024
    GBP 5.1800 złEUR 4.3048 złUSD 3.9718 złCHF 4.5852 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama