Menu

Brytyjskie firmy chcą, by rząd obniżył podatek od składek na ubezpieczenia zdrowotne

Brytyjskie firmy chcą, by rząd obniżył podatek od składek na ubezpieczenia zdrowotne
Zgodnie z propozycją, produkty medyczne, takie jak ubezpieczenia zdrowotne dla pracowników, programy oszczędnościowe i polisy medyczne, nie podlegałyby opodatkowaniu jako forma świadczeń rzeczowych. (Fot. Getty Images)
Przedsiębiorcy w UK twierdzą, że pracownicy powinni mieć możliwość skorzystania z ulg podatkowych na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w celu rozwiązania kryzysu związanego z problemem bierności zawodowej w Wielkiej Brytanii - pisze 'The Telegraph'.
Reklama
Reklama

Brytyjskie Izby Handlowe (BCC) nawołują do przeprowadzenia przeglądu systemu podatkowego w celu poprawy sytuacji zdrowotnej wśród pracowników.

Shevaun Haviland, dyrektor generalna BCC, uważa, że prywatne ubezpieczenia zdrowotne i programy oszczędnościowe powinny być wolne od podatku dla pracowników, aby pomóc im wydostać się z kolejki oczekujących na leczenie w ramach NHS.

Zgodnie z propozycjami, które przedstawiono resortowi finansów, stawki podatkowe płacone przez pracodawców od usług ubezpieczeniowych również miałyby zostać obniżone.

Zdaniem dyrektorki BCC, usługi z zakresu opieki zdrowotnej dla pracowników powinny zostać przekształcone w formę świadczeń niepodlegających opodatkowaniu, aby zachęcić przedsiębiorstwa do dokładania większych starań w celu utrzymania pracowników w dobrym zdrowiu, przy jednoczesnym zapewnieniu dofinansowania dla mniejszych firm.

Haviland zwróciła też uwagę na rekordowe wskaźniki dotyczące zwolnień chorobowych wśród pracowników, a także na podwojenie liczby osób w wieku produkcyjnym ubiegających się o zasiłki z tytułu trwałej niezdolności do pracy od czasu pandemii.

Dane Instytutu Studiów Fiskalnych wykazują 40 000 nowych przypadków miesięcznie - dla porównania, przed pandemią liczba ta wynosiła mniej niż 20 000 miesięcznie.

Wiele krajów, w tym Francja, Niemcy i Australia, oferują zachęty podatkowe do zakupu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, obniżając wydatki pracowników i pracodawców.

Shevaun Haviland, która wcześniej pracowała w kancelarii premiera, zaapelowała do minister finansów o podjęcie podobnych kroków przy najbliższym uchwalaniu budżetu w celu złagodzenia narastającego kryzysu.

To następstwo ostatnich doniesień o tym, że ponad osiem milionów osób odeszło z rynku pracy z powodu złego stanu zdrowia, a rekordowa liczba osób przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Co trzecia osoba nieaktywna zawodowo jest na liście oczekujących na leczenie w ramach NHS, a liczba takich osób wynosi obecnie 7,6 miliona.

Szacunki sugerują, że całkowity koszt ekonomiczny związany z utratą produktywności wsród osób w wieku produkcyjnym z powodu złego stanu zdrowia wynosi około 150 miliardów funtów rocznie - około 7% PKB, przy czym rząd traci dodatkowe 70 miliardów funtów z tytułu wpływów podatkowych, na wypłaty zasiłków i koszty związane z usługami NHS.

BCC apeluje o przegląd systemu podatkowego w celu zachęcenia do częstszego korzystania z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Zgodnie z propozycją, produkty medyczne, takie jak ubezpieczenia zdrowotne dla pracowników, programy oszczędnościowe i polisy medyczne, nie podlegałyby opodatkowaniu jako forma świadczeń rzeczowych. Jednocześnie podatek od składek ubezpieczeniowych płacony przez pracodawców od takich produktów medycznych miałby być obniżony.

Czytaj więcej:

Badanie: Dodatkowe środki na zdrowie psychiczne pomogłyby Wielkiej Brytanii bardziej niż nowe drogi

Plan dotyczący skrócenia czasu oczekiwania na leczenie w ramach NHS "nie powiedzie się"

Premier UK po publikacji rządowego raportu: Jeśli NHS ma przetrwać, musi się zreformować

W tych miejscach w Anglii panuje największy niedobór lekarzy pierwszego kontaktu w ramach NHS

    Komentarze, oczekujące: 2
    • Z patologi UK
      5 października, 15:39

      Tutaj się zgadzam w patologii UK nie ma żadnej służby zdrowia działającej tylko patologia wobec pobieranie pieniędzy z naszych podatków jest głupotą rację mają przedsiębiorcy

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 04.10.2024
    GBP 5.1465 złEUR 4.3130 złUSD 3.9118 złCHF 4.5934 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama