Menu

Wiceszef MSZ Szejna: Chcemy zorganizować szczyt w sprawie resetu unijno-brytyjskiego

Wiceszef MSZ Szejna: Chcemy zorganizować szczyt w sprawie resetu unijno-brytyjskiego
Reset może być korzystny dla Polski, dla Unii Europejskiej, a także dla samej Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Polska podczas nadchodzącej prezydencji w Unii Europejskiej będzie chciała zorganizować unijno-brytyjski szczyt w sprawie zapowiadanego przez Londyn resetu w relacjach z Brukselą - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.
Reklama
Reklama

Szejna we wtorek wieczorem wziął udział w jednym z wydarzeń towarzyszących odbywającej się w Liverpoolu dorocznej konferencji Partii Pracy, gdzie mówił m.in. o rozpoczynającej się 1 stycznia 2025 roku polskiej prezydencji w UE.

Powiedział, że priorytetami polskiej prezydencji będą szeroko rozumiane bezpieczeństwo - czyli nie tylko militarne, ale też cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe czy walka z dezinformacją - a także rozszerzenie Unii Europejskiej, w tym o Ukrainę oraz reset w relacjach z Wielką Brytanią.

Ocenił, że ten reset, o którym mówił brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy, może być korzystny dla Polski, dla Unii Europejskiej, a także dla samej Wielkiej Brytanii, ale zastrzegł, że to brytyjski rząd powinien wyjaśnić, co właściwie ma na myśli, mówiąc o tym resecie.

"Mogę zapewnić, że w czasie naszej prezydencji na pewno będziemy próbowali - czy będziemy organizowali szczyt dotyczący relacji UE i Wielkiej Brytanii. I mogę zapewnić, że oczywiście poprosimy o ponowne rozważenie niektórych kwestii" - oznajmił Szejna.

Wymienił kwestie fitosanitarne, kwestie dostępu produktów rolnych na rynek brytyjski czy wprowadzenie ułatwień dla studentów pragnących podjąć naukę na brytyjskich uczelniach.

Nowy brytyjski premier Keir Starmer jeszcze przed wyborami z 4 lipca, które zaowocowały powrotem Partii Pracy do władzy, deklarował zamiar dokonania resetu w relacjach z Unią Europejską.

Zarówno przed wyborami, jak i po nich zastrzegał jednak, że ewentualne zmiany w umowie o wzajemnych relacjach będą dotyczyć kwestii technicznych, bo Wielka Brytania nie zamierza wracać do UE, nie zamierza wchodzić do jednolitego unijnego rynku ani do unii celnej z UE, ani nie planuje przywracać swobody przepływu osób z UE.

Czytaj więcej:

Brytyjski premier Starmer kontynuuje reset w relacjach z krajami UE

Wiceszef polskiego MSZ: Liczymy, że brytyjski reset z UE jeszcze wzmocni nasze relacje

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.09.2024
    GBP 5.1001 złEUR 4.2634 złUSD 3.8117 złCHF 4.5027 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama