Menu

Holenderski rząd chce zwolnienia z unijnych przepisów migracyjnych

Holenderski rząd chce zwolnienia z unijnych przepisów migracyjnych
W wyborach krajowych w listopadzie 2023 kierowana przez Geerta Wildersa eurosceptyczna i prawicowa Partia Wolności zajęła pierwsze miejsce. Teraz ogłasza "kryzys migracyjny". (Fot.EMIEL MUIJDERMAN/ANP/AFP via Getty Images)
Rząd Holandii zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wyłączenie kraju z unijnych przepisów migracyjnych. Celem Hagi jest wdrożenie nowych restrykcji dotyczących migrantów, których nie chce na swoim terytorium.
Reklama
Reklama

"Właśnie poinformowałam Komisję Europejską, że chcę, aby Holandia otrzymała migracyjny opt-out (wyłączenie z unijnych przepisów - przyp. red.) w Europie. Musimy znów odpowiadać za naszą politykę azylową!" - napisała ministra ds. migracji Marjolein Faber na platformie X.

Władzę w Holandii od lipca sprawuje nowy skrajnie prawicowy rząd, który zamierza ogłosić krajowy kryzys azylowy.

Komisja Europejska już wcześniej informowała, że żaden kraj UE nie ma możliwości wyłączenia z unijnych przepisów dotyczących migracji, jeśli nie mówią o tym traktaty.

Rzeczniczka KE Anitta Hipper mówiła w maju na konferencji prasowej w Brukseli, że Holandia poparła wszystkie elementy paktu migracyjnego w Radzie UE. "Traktaty nie przewidują klauzuli opt-out dla Holandii w obszarze polityki wewnętrznej" - podkreśliła.

Rzecznik KE Eric Mamer dodał wtedy, że nie można skorzystać z klauzuli opt-out w przypadku unijnej legislacji. "W przeszłości, gdy toczyły się negocjacje w sprawie traktatów, pewne kraje w kontekście tych dyskusji wynegocjowały opt-out. Pracujemy na bazie obowiązujących traktatów i obowiązującej legislacji" - podkreślił.

Nie oczekuje się więc, że wniosek ten spotka się z pozytywnym przyjęciem w Brukseli. Ponadto wszystkie 27 państw członkowskich – w tym Holandia – uzgodniło w grudniu ubiegłego roku nowy ogólnounijny pakt w sprawie migracji i azylu po latach rozmów.

Według danych UE, w ubiegłym roku Holandia otrzymała dwa wnioski o azyl (skłądane po raz pierwszy) na 1 000 mieszkańców, co odpowiada średniej dla całej Unii, przy czym 10 państw członkowskich – w tym Grecja, Niemcy i Hiszpania – zgłosiło wyższe wskaźniki.

Czytaj więcej:

W 2023 roku spadła liczba imigrantów przyjeżdżających do Niderlandów

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.09.2024
    GBP 5.0728 złEUR 4.2693 złUSD 3.8249 złCHF 4.5209 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama