"Le Figaro": Polska to rosnąca gospodarka i dobrze działająca demokracja

"Polska, należąca od 20 lat do Unii Europejskiej, znakomicie wykorzystała do odnowy swej infrastruktury znaczące dotacje, które otrzymała od Brukseli" - ocenia "Le Figaro". Autor artykułu Renaud Girard podkreśla, że w 2004 roku Polska była pod względem PKB dziewiątym krajem UE (bez uwzględnienia Wielkiej Brytanii), a obecnie jest szóstym.
Wciąż "jest jeszcze za Hiszpanią i Holandią pod względem PKB, ale wkrótce je dogoni" - dodaje Girard, wybijając w tytule prognozę o Polsce jako gospodarce "czwartej co do wielkości w UE".
"Pod względem geopolitycznym Polska stała się, po agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie w lutym 2022 r., wysuniętą placówką europejskiej walki przeciwko putinowskiemu ekspansjonizmowi. Są dwa powody, dla których Polska jest bardzo szanowana przez Amerykanów wewnątrz NATO. Pierwszym jest to, że Polska, w przeciwieństwie do Niemiec i Francji, nigdy nie wierzyła w dobrą wolę Władimira Putina. Drugim - że doprowadziła do tego, iż jej wydatki na obronę przekroczyły 4 proc. PKB" - relacjonuje francuski publicysta.
Le Figaro - à lire : Renaud Girard: «La Pologne, quatrième grand en Europe» https://t.co/6boCCbbSyr
— PASCAL L (@JUVASET) September 10, 2024
Ocenia też, że Trójkąt Weimarski "stał się dzisiaj najważniejszą osią polityczną wewnątrz Unii Europejskiej".
Zdaniem Girarda, Polska jest krajem bez większych problemów socjalnych. Wyróżniając kwestię imigracji, dziennikarz podkreśla, że w Polsce większość imigrantów to Ukraińcy, którzy "znaleźli pracę i są świetnie zintegrowani".
Dzieląc się wrażeniami z 10-dniowej wizyty w Polsce (na Dolnym Śląsku, Pomorzu i Mazowszu), autor artykułu pisze, że uderzyły go aktywność, dobra organizacja i "duch obywatelski" mieszkańców.
Czytaj więcej:
20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dogoniliśmy Zachód?
"Daily Telegraph": Jeśli Polacy będą bogatsi od nas, to nie wskutek Brexitu
Sikorski uspokaja Brytyjczyków: "Nie martwcie się, jeszcze długo będziecie od nas bogatsi"
KE: Polska nie spełnia warunków przyjęcia do strefy euro
Raport: Bez imigrantów Polskę czeka kryzys gospodarczy i społeczny
Niemieckie media: Polska przeznacza 4 proc. PKB na obronę, jakby nie liczyła na NATO w razie wojny