Menu

Premier Starmer z wizytą w Irlandii. Na czym polega reset stosunków UK z tym krajem?

Premier Starmer z wizytą w Irlandii. Na czym polega reset stosunków UK z tym krajem?
Poprawa relacji z Irlandią jest częścią szerszego resetu, którego Starmer dokonuje w relacjach krajami Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Keir Starmer oświadczył wczoraj po spotkaniu ze swoim irlandzkim odpowiednikiem Simonem Harrisem, że jego wizyta w Irlandii jest 'momentem resetu' w stosunkach między obydwoma krajami. W komunikacie Downing Street napisano, że oznacza ona 'nową erę współpracy i przyjaźni'.
Reklama
Reklama

To pierwsza wizyta jakiegokolwiek brytyjskiego premiera w Irlandii od pięciu lat, jak również jedna z pierwszych zagranicznych podróży Starmera od czasu, gdy 5 lipca objął urząd, choć obaj politycy już się wcześniej spotkali - w przededniu i w trakcie szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, który odbył się w połowie lipca koło Oksfordu.

"Obaj powiedzieliśmy, że chcemy naprawdę skierować stosunki brytyjsko-irlandzkie na nową ścieżkę i naprawdę doceniam czas, który nam poświęciłeś od czasu objęcia urzędu, a ja starałem się odpowiedzieć tym samym" - poinformował po spotkaniu Harris, który urząd szefa rządu objął niespełna trzy miesiące wcześniej od Starmera.

Dodał, że reset w stosunkach dwustronnych musi być osadzony w "pokoju i dobrobycie, wzajemnym szacunku i przyjaźni", a "najważniejszym obowiązkiem" szefów rządów Wielkiej Brytanii i Irlandii pozostaje współgwarantowanie procesu pokojowego w Irlandii Północnej.

Starmer odparł, że jego wizyta to "moment na reset" w stosunkach między Wielką Brytanią a Irlandią. "Ten reset, jak sądzę, może być znaczący, może być głęboki. Oczywiście obejmuje on stosunki między naszymi dwoma krajami. Oczywiście musi obejmować porozumienie wielkopiątkowe i bardzo poważnie traktuję naszą wspólną rolę w tym zakresie" - zapewnił.

Relacje z UK mają się po tej wizycie poprawić. (Fot. Getty Images)

"Między naszymi krajami istnieje ogromna dwustronna wymiana handlowa. Dlatego jest to tak ważna relacja. Nasze gospodarki, nasze rynki są ze sobą powiązane i były przez bardzo długi czas. Myślę więc, że fundament, na którym opieramy ten reset, jest mocny" - dodał. Wartość wymiany handlowej między obydwoma krajami to ok. 100 mld euro rocznie.

Mimo że Wielka Brytania i Irlandia są dla siebie najbliższymi sąsiadami w ostatnich kilku latach - od czasu rozpoczęcia negocjacji w sprawie warunków Brexitu - ich relacje były raczej trudne, głównie ze względu na różnice zdań w kwestii pozycji Irlandii Północnej po Brexicie, ale też z powodu przeforsowanej przez poprzedni brytyjski rząd, budzącej kontrowersje ustawie o amnestii dla sprawców przestępstw z pobudek politycznych popełnionych w trakcie konfliktu w Irlandii Północnej czy niedawno wokół kwestii odsyłania nielegalnych imigrantów.

Poprawa relacji z Irlandią jest częścią szerszego resetu, którego Starmer dokonuje w relacjach krajami Unii Europejskiej. W tym celu w zeszłym tygodniu był z wizytą w Niemczech oraz we Francji. W Dublinie ponownie podkreślił jednak, że wprawdzie chce zmian w umowie regulującej relacje brytyjsko-unijne, tak aby ograniczyć utrudnienia w handlu i wzmocnić wzrost gospodarczy, ale Wielka Brytania nie będzie dążyć do powrotu do UE ani zabiegać o wejście do jednolitego rynku unijnego czy unii celnej.

Obaj politycy oprócz relacji dwustronnych omówili też kwestie międzynarodowe, w tym wojny na Ukrainie i w Strefie Gazy.

"W obliczu rosyjskiej agresji musimy stać razem, koordynować działania, stać z naszymi sojusznikami i udzielać Ukrainie wszelkiego wsparcia, jakiego potrzebuje tak długo, jak tego potrzebuje. W odniesieniu do Bliskiego Wschodu potrzebujemy zawieszenia broni, aby pozostali zakładnicy mogli wyjść, aby rozpaczliwie potrzebna pomoc mogła dotrzeć do Gazy i abyśmy mogli wejść na ścieżkę w kierunku porozumienia dwupaństwowego, co moim zdaniem jest jedynym trwałym porozumieniem, które przyniesie trwały pokój" - podsumował Starmer.

Czytaj więcej:

Premierzy Wielkiej Brytanii Irlandii uzgodnili reset w stosunkach dwustronnych

Irlandia: W ciągu roku przyjechało 149 tys. imigrantów, najwięcej od 17 lat

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.10.2024
    GBP 5.1800 złEUR 4.3048 złUSD 3.9718 złCHF 4.5852 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama