Data wprowadzenia systemu wjazdu i wyjazdu do UE oficjalnie potwierdzona
"Po intensywnych dialogach z państwami członkowskimi i z różnymi zainteresowanymi stronami zdecydowałam, że system wjazdu/wyjazdu zacznie działać 10 listopada. Zanim Komisja będzie mogła podjąć formalną decyzję, prawnie wymagane jest podjęcie odpowiednich kroków, ale z dumą mogę potwierdzić, że docelowym dniem jest 10 listopada" - ogłosiła Johansson, cytowana przez portal Schengen News.
Mimo że wiele platform medialnych ogłaszało wcześniej, że 10 listopada będzie datą uruchomienia EES, po raz pierwszy UE oficjalnie potwierdziła datę jego wdrożenia i wyznaczyła dzień docelowy. Komisarz Johansson ujawniła również, że unijne władze znajdują się obecnie w końcowej fazie testów.
Gdy już EES zacznie obowiązywać, co roku będzie obsługiwać ok. 700 milionów osób podróżujących do Europy. Zdaniem UE, dzięki systemowi 450 milionów Europejczyków "poczuje się bezpieczniej".
Czym jest system EES i kogo dotyczy?
System Wjazdu/Wyjazdu (EES) to zautomatyzowany system informatyczny, który będzie rejestrował obywateli krajów, które nie należą do UE, wjeżdżających na terytorium Unii na krótkie pobyty, niezależnie od tego, czy kwalifikują się oni do ruchu bezwizowego, czy też nie.
Do obywateli tzw. krajów trzecich należą m.in. Brytyjczycy. Od czasu Brexitu posiadacze brytyjskiego paszportu mogą przebywać bez wizy lub innego zezwolenia w krajach UE łącznie przez 90 dni (w okresie 180 dni). EES będzie zliczał tę liczbę za każdym razem, gdy paszport zostanie użyty na przejściu granicznym, i wykryje osoby, które przekroczyły przysługujący mu limit.
System zastąpi dotychczasowe ręczne stemplowanie paszportu i zarejestruje imię i nazwisko podróżnego, rodzaj dokumentu podróży, dane biometryczne (odciski palców i wizerunek twarzy) oraz datę i miejsce wjazdu i wyjazdu z UE. Oprócz tego, system będzie rejestrował również odmowy wjazdu.
Po uruchomieniu EES wszystkie osoby, które nie posiadają unijnego paszportu, będą musiały zarejestrować się w systemie. Dane podróżnych będą przechowywane w bezpiecznej bazie danych przez trzy lata. Oznacza to, że podróżni nie będą musieli przechodzić procesu rejestracji przy każdym wjeździe i wyjeździe do i z UE.
A new Entry/Exit System is set to be introduced at border crossings in the Schengen Area from November 2024. Here’s what you need to know
— Times Travel (@timestravel) August 14, 2024
ð Free to readhttps://t.co/SCcz794Fo3
Gdzie jest wymagany EES?
EES będzie obowiązywać w 25 z 27 państw członkowskich UE – Irlandia i Cypr będą w dalszym ciągu przeprowadzać kontrole ręczne – a także w Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinie, ponieważ należą one do pozbawionej granic strefy Schengen. Tam, gdzie dostępny jest system EES, wystarczy zeskanować paszport przy automatycznych bramkach, tak samo jak w przypadku wjazdu do Wielkiej Brytanii.
Tylko przy pierwszym skorzystaniu z EES wymagane będzie okazanie odcisku palca i wykonanie zdjęcia na przejściu.
W Wielkiej Brytanii - oprócz lotnisk - bramki EES zostaną również zainstalowane w porcie w Dover oraz w terminalach Eurostar i Eurotunnel, gdzie sprawdzane są paszporty przed podróżą.
Co oznacza EES dla podróżnych?
Teoretycznie system powinien przyspieszyć pracę na przejściach granicznych i znacznie ułatwić wjazd i wyjazd z krajów UE. Dla osób regularnie podróżujących powinno to również oznaczać więcej miejsca w paszporcie, ponieważ nie będzie on stemplowany za każdym razem, gdy przekraczają granicę.
Początkowo mogą jednak wystąpić dodatkowe opóźnienia, ponieważ pasażerowie korzystający z EES po raz pierwszy będą musieli złożyć odciski palców i zrobić sobie zdjęcie.
UWAGA! System EES nie będzie dotyczył posiadaczy polskich paszportów, dlatego osoby mające podwójne obywatelstwo (polskie i brytyjskie), które podróżują do krajów UE, powinny korzystać wówczas z paszportu polskiego.
Czytaj więcej:
Nowy system kontroli wjazdu do UE dla Brytyjczyków wystartuje w 2024 r.
Brytyjczycy nie zamierzają podróżować do Europy ze względu na nowe zasady
Brytyjczycy podróżujący do Europy mogą być poddawani testom na "wykrywaczu kłamstw AI"
Cios dla turystów z UK. Dziesiątki lotnisk w UE nieprzygotowanych na nowe przepisy po Brexicie
UE złagodzi kontrole wynikające z Brexitu dla brytyjskich pasażerów podróżujących do Europy
Strefa przygraniczna w Dover zostanie poszerzona przed wejściem nowych przepisów UE
A czy ktos moze wie, jak wyglada to w przypadku Brytyjczykow, ktorzy poki co sa tylko rezydentami w Polsce, ale jeszcze nie posiadaja jeszcze unijnego paszportu?
I co to daje? Nic z tego nie wynika przecież. Gdzie i kogo odsyłać? Pod mosty i prowizoryczne osiedla w Paryżu? Czy parkingi przy Cale?
A niech stoją w kolejkach i płacą za Vizy. Głosowali na wyjście to niech maja
Powinno być wyszczególnione podczas aplikowania na stronie EU ,nawet straż graniczna nie wie jak to będzie wyglądać, w Katowicach wszyscy z UK stoją w kolejce do okienka bo nie ma bramek , a Londynek bramki tylko widział na Stansted lub Luton , Polacy przyjeżdżający do UK co nie mają SS statusu też będą musieli wykupywać wizy tak jak do USA , Kanady trzemu o tym nie napiszą ,
Celestyn76@ ty chyba nie wiesz o co w tym chodzi , przekraczanie granic przez brytyjczykow i krajow UE nie beda sie niczym roznic , brytyjczyk bedzie musial oplacic taka wize na kilka lat , wydaje mi sie ze na 5 lat a koszt to zaledwie chyba 10 euro tak samo z UE beda musieli oplacic wize na kilka lat wjezdzajac do UK a koszt prawie taki sam , tak jak ja z podwojnym obywatelstwem mam polski i brytyjski paszport to nic nie bede oplacal za wizy , zmieni sie tylko ze zaden nie proszony gosc nie wjedzie czy do UK czy do UE z zakazem , system nie przepusci takich osob .