Menu

Japończycy żyją najdłużej i są najbardziej sprawni fizycznie

Japończycy żyją najdłużej i są najbardziej sprawni fizycznie
Japończycy mogą poszczycić się imponującą średnią długością życia ponad 84 lat, niskim wskaźnikiem otyłości wśród dorosłych, który wynosi nieco ponad 5 proc. i bardzo niskim wskaźnikiem zgonów z powodu otyłości. (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni świetnie wiedzą, jak dbać o swój dobrostan. Zgodnie z nowymi badaniami, Japończycy mogą poszczycić się nie tylko najwyższym wskaźnikiem długowieczności, ale i nienaganną sprawnością fizyczną. Na podium 'najzdrowszych' krajów świata znalazły się też Singapur i Szwajcaria.

W świecie pełnym trudnej do oszacowania liczby diet i różnorodnych form treningów, warto wzorować się na tych, którzy do perfekcji opanowali sztukę zdrowego stylu życia. Inspiracji dostarcza badanie przeprowadzone przez zespół platformy MagicalNepal.

W badaniu wzięto pod uwagę kilka czynników: średnią długość życia, odsetek osób otyłych, odsetek zgonów z powodu otyłości, palenia, chorób układu oddechowego, krążenia oraz zanieczyszczenia powietrza, a także ilość spożywanego alkoholu i odsetek osób, które są nieaktywne fizycznie.

Zebrane dane pozwoliły określić, w którym kraju mieszkańcy są najzdrowsi i najbardziej sprawni fizyczne. Japonia uzyskała 78,33 punktu na 100.

Japońska dieta słynie z zupy miso i sushi, a także wszechobecnego ryżu... (Fot. Getty Images)

Japończycy mogą poszczycić się imponującą średnią długością życia ponad 84 lat, niskim wskaźnikiem otyłości wśród dorosłych, który wynosi nieco ponad 5 proc. i bardzo niskim wskaźnikiem zgonów z powodu otyłości, utrzymującym się na poziomie 3,92 proc.

Choć Japonia słynie ze zdrowej diety i zamiłowania do aktywności fizycznej, wciąż ponad 35 proc. jej mieszkańców to osoby, które są niedostatecznie aktywne fizycznie. Dieta w Japonii jest bogata w ryby, warzywa, strączki i ryż. Japońscy seniorzy preferują najprostsze aktywności - jak chociażby spacery czy wędrówki po górach.

Drugim "najzdrowszym" krajem na świecie jest Singapur, który w zestawieniu ogólnym zyskał 77,04 puntu. Średnia długość życia mieszkańców Singapuru wynosi 82 lata, co jest zasługą zdrowej diety i wysokiego wskaźnika aktywności fizycznej. Dzięki temu zaledwie 15 proc. dorosłej populacji cierpi z powodu otyłości.

Mieszkańcy Singapuru są aktywni fizycznie i to ma wpływ na ich długowieczność. (Fot. Getty Images)

Zdrowie dopisuje też Szwajcarom. Wędrówki piesze i narciarstwo to kluczowe aktywności fizyczne, które pozwalają Helwetom pozostać aktywnymi.

"To może wyjaśniać niski poziom nieaktywnych dorosłych, utrzymujący się na poziomie 23,7 proc., co również koreluje z niższym poziomem otyłości, wynoszącym 12,5 proc. Średnia długość życia w Szwajcarii wynosi 84 lata, co jest drugim najwyższym wynikiem na świecie, zaraz za Japonią" – wskazuje badanie.

Poza podium znalazły się Francja i Norwegia, które wyprzedziły Finlandię, Szwecję, Peru, Koreę Południową i Islandię.

Czytaj więcej:

Średnia oczekiwana długość życia w UK spadła do najniższego poziomu od dekady

Mieszkańcy UE żyją coraz dłużej. Hiszpanie i Włosi z najwyższą średnią długości życia

Do 2050 r. oczekiwana długość życia na świecie wzrośnie o niemal 5 lat

    Kurs NBP z dnia 08.05.2025
    GBP 5.0199 złEUR 4.2714 złUSD 3.7840 złCHF 4.5762 zł

    Sport