Były szef policji porównuje zamieszki w UK do terroryzmu

"Myślę, że byliśmy świadkami poważnych aktów przemocy mających wywołać terror w części naszej społeczności. Mam nadzieję, że moi następcy przyjrzą się temu bardzo uważnie" - stwierdził były szef policji. Dodał, że należy także się pochylić nad prawną definicją terroryzmu.
Zdaniem Neila Basu, obecna fala przemocy została wywołana "kłamstwami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych" i "należy coś z tym zrobić".
BBC przypomina, że skrajnie prawicowy działacz i skazany przestępca Stephen Yaxley-Lennon, znany jako Tommy Robinson, publikował na platformie X podżegające treści do tysięcy obserwujących, a wszystko to z leżaka na Cyprze.
Ex-police chief likens riots to terrorism https://t.co/AlQaagd4nM
— BBC News (UK) (@BBCNews) August 6, 2024
Robinson, którego konto na dawnym Twitterze zostało wcześniej zamknięte, otrzymał je z powrotem w listopadzie zeszłego roku. Właściciel tej platformy społecznościowej, miliarder Elon Musk, sam opublikował w miniony weekend post, w którym stwierdził, że wojna domowa w Wielkiej Brytanii jest "nieunikniona".
Musk od poniedziałku zamieścił na X jeszcze kilka wpisów, w których m.in. twierdził, że w Wielkiej Brytanii stosuje się podwójne standardy wobec sprawców różnych przestępstw w zależności od ich pochodzenia etnicznego.
Odniósł się też do aresztowania kogoś za wpis na Facebooku, pytając,"Czy to Wielka Brytania, czy Związek Sowiecki?", a pod nagraniem wideo z Birmingham, gdzie "muzułmański patrol" zaatakował pub, zapytał Starmera, który w poniedziałek mówił o zapewnieniu bezpieczeństwa muzułmanom, dlaczego nie zamierza zapewniać bezpieczeństwa wszystkim społecznościom.
Wczoraj w spór włączyła się wiceministra sprawiedliwości Heidi Alexander, która w rozmowach ze stacjami BBC i Sky News przekazała, że Musk "ponosi odpowiedzialność, biorąc pod uwagę ogromną platformę, którą posiada, więc szczerze mówiąc, uważam, że jego komentarze są raczej godne pożałowania".
'I think his comments are pretty deplorable'
— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) August 6, 2024
Justice Minister Heidi Alexander spoke to #BBCBreakfast after Elon Musk said in a post on X that "civil war is inevitable" after the violent disorder and riots in parts of England and Northern Irelandhttps://t.co/tMU2CAW7BE pic.twitter.com/NVfIKvx4vU
Zdaniem Neila Basu, firmy z branży mediów społecznościowych "reagują" tylko na dwie rzeczy: zmianę prawa lub wycofywanie się reklamodawców, którzy nie chcą być kojarzeni z "platformami, które dopuszczają kłamstwa skutkujące przemocą i czystym terrorem".
Były szef ds. walki z terroryzmem przekonuje, że należy "zaapelować" do reklamodawców, aby wycofali się z mediów społecznościowych, które nieodpowiedzialnie zarządzają swoimi treściami.
Podkreślił także, że istnieją luki w przepisach dotyczących nienawistnego ekstremizmu, którymi należy się jak najszybciej zająć.
Czytaj więcej:
UK: Premier Starmer po zamieszkach zapewnia, że nie dopuści do bezprawia
UK: Siódmy dzień protestów. Zamieszki w Plymouth i Birmingham, premier ostrzega
Cztery kraje wydały ostrzeżenia podróżne z powodu zamieszek w Wielkiej Brytanii