UK stoi w obliczu niedoboru wykwalifikowanych pracowników na najbardziej kluczowych stanowiskach

Jak podała w swoim raporcie firma rekrutacyjna Hays, UK znajduje się w pierwszej piątce krajów borykających się z powszechnym niedoborem wykwalifikowanych pracowników.
Podobnie jak Nowa Zelandia, Portugalia, Kanada i Szwajcaria, UK może w przyszłości stanąć przed poważnymi wyzwaniami związanymi ze znalezieniem pracowników na najbardziej potrzebne i przyszłościowe stanowiska.
Z drugiej strony, Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Niemcy i Brazylia znajdują się w pierwszej piątce pod względem pozyskiwania talentów we wszystkich analizowanych sektorach.
Firma Hays przeprowadziła analizę obejmującą duży globalny zbiór danych, wykorzystując ogłoszenia o pracę i profile kandydatów z 31 krajów. Następnie zbadała pięć branż, które uznała za najsilniejsze pod względem tego, jak dostosowują się do szybkiej transformacji cyfrowej. Były to: technologia, inżynieria, produkcja, nauki przyrodnicze i usługi finansowe.
UK faces shortage of skilled workers for in-demand roles, report suggests
— Charlie Grant (@ChasGrant22) August 2, 2024
The analysis found that the UK has a ‘pressing need’ to address its skills shortages or it risks falling behind international peers. https://t.co/x8sk4XQuad
Analiza wykazała, że UK musi pilnie rozwiązać problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników, gdyż w przeciwnym razie może pozostać w tyle za międzynarodowymi konkurentami.
"Aby UK mogło nadal konkurować na arenie międzynarodowej, potrzebuje stałego dopływu talentów z odpowiednimi umiejętnościami" - stwierdził Nigel Kirkham, dyrektor generalny ds. rozwiązań korporacyjnych w Hays.
Konkurencyjność UK jako miejsca wzrostu i innowacji jest kluczową kwestią zarówno dla obecnego, jak i poprzedniego rządu. Minister finansów Rachel Reeves podkreśliła, że zapewnienie wzrostu gospodarczego jest "naszą narodową misją", a sektor usług finansowych znalazł się "w centrum" jej strategii gospodarczej.
W międzyczasie firmy rekrutacyjne, w tym Hays, zasygnalizowały spowolnienie wzrostu zatrudnienia w ciągu ostatniego roku.
Twierdzą one, że wielu pracodawców ostrożnie podchodzi do zatrudniania nowych pracowników w obliczu niepewności gospodarczej i politycznej, a także szerszej presji związanej z kosztami, która ogranicza ich finanse.
Czytaj więcej:
Karol III przedstawił plany rządu, w ich centrum znalazł się wzrost gospodarczy
Premier Starmer: Celem tego rządu jest odbudowa narodowa
Sztuczna inteligencja może "ulepszyć" dwie trzecie miejsc pracy w UK
Szykują się zmiany w ustalaniu płacy minimalnej w UK pod rządami Partii Pracy