Londyn dąży do wprowadzenia zakazu parkowania e-rowerów na chodnikach w całym mieście

TfL opracowuje wraz z London Councils - organizacją zrzeszającą 33 gminy - obowiązujące w całym Londynie zasady dotyczące korzystania z pojazdów "mikromobilnych", czyli rowerów i hulajnóg elektrycznych.
Przepisy te mogą zacząć obowiązywać od "początku 2026 r." i miałyby ograniczyć liczbę rowerów w poszczególnych gminach i w całym mieście, a także uniemożliwić korzystanie z "bezpłatnych" parkingów, na których rowerzyści mogą zostawić rower w dowolnym miejscu po zakończeniu podróży.
Jednak firma Forest, która ma w swojej ofercie 10 000 rowerów elektrycznych do wypożyczania w Londynie, uważa, że wprowadzenie zbyt wielu ograniczeń dotyczących miejsc, w których można parkować rowery oraz ich liczby w poszczególnych dzielnicach sprawi, że staną się one mniej atrakcyjne dla londyńczyków.
New row over e-bikes as London set for city-wide pavement parking ban https://t.co/NPlEOA9xuY
— Paddington (@inpaddington) July 26, 2024
Chce ona podejścia "hybrydowego", w którym rowerzyści mogliby parkować rowery w wyznaczonych miejscach lub w rozsądny sposób obok jezdni, nie blokując chodników.
W stolicy dostępnych jest do wypożyczenia ponad 40 000 rowerów elektrycznych, w tym około 30 000 rowerów Lime, ponieważ popyt na nie gwałtownie wzrósł, zwłaszcza wśród młodych londyńczyków.
W zeszłym tygodniu TfL dodał 900 kolejnych e-rowerów do swojej 14-tysięcznej floty "Boris bikes", usiłując odzyskać swój udział w rynku po tym, jak korzystanie z tradycyjnych rowerów na pedały spadło o 2,3 miliona wynajmów w ciągu ostatniego roku. Do końca lata spółka planuje mieć 2 000 takich rowerów.
900 additional Santander Cycles e-bikes have been added to our fleet ⚡️
— TfL (@TfL) July 12, 2024
And we're adding more throughout the summer!
More e-bikes, more opportunity to explore more of London.
Find out how to hirehttps://t.co/qjgyr3YheO pic.twitter.com/uJAEq2r8rk
Od stycznia 2019 r. do marca 2023 r. rowerami Lime odbyło się ponad 12 milionów podróży zrealizowanych przez 1,25 miliona rowerzystów. Około jedna piąta użytkowników Lime nigdy wcześniej nie jeździła rowerem po Londynie.
Tymczasem okres próbny usługi wynajmu hulajnóg elektrycznych w Londynie rozpoczął się w czerwcu 2021 roku. Od tego czasu na terenie 10 uczestniczących w nim gmin zrealizowano ponad trzy miliony przejazdów.
Jednak Forest uważa, że hulajnogi elektryczne są mniej popularne niż rowery elektryczne ze względu na ściśle uregulowaną procedurę, która ograniczyła liczbę dostępnych hulajnóg elektrycznych i miejsca, w których można je zaparkować.
E-scooters, same as e-bikes are a vital tool for enabling active travel. But in London they are often abandoned mid pavements, blocking and littering. That's how Krakow fixed it. Park on designed parking or pay £10 fine. pic.twitter.com/uxGHWb5trE
— PhoneKills (@phonekills) June 29, 2024
Władze TfL zostały poproszone o objęcie nadzorem całego Londynu, aby pomóc w kontrolowaniu sytuacji, w których rowery elektryczne są porzucane na chodnikach, stwarzając zagrożenie dla pieszych.
Forest i Lime twierdzą, że "problematyczne parkowanie" występuje obecnie tylko w przypadku około pięciu procent wypożyczeń, co stanowi około jedną czwartą wcześniejszej skali tego problemu. Lime udało się również ograniczyć niewłaściwe parkowanie, utrudniając "hakowanie" rowerów i jazdę na nich bez zgody operatora.
Czytaj więcej:
UK: Statystyki dotyczące ofiar wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych są znacznie zaniżone
Wypożyczalnia rowerów Lime chce rozszerzyć swą działalność w Londynie
Władze dzielnicy w południowym Londynie zakazują zostawiania rowerów elektrycznych na chodnikach