Prawie połowa prywatnych najemców w UK mieszka w zimnych, zawilgoconych i zagrzybiałych domach

Dane organizacji charytatywnej wykazały, że prywatni najemcy o niskich dochodach wydadzą w tym roku 53% swoich zarobków na energię i koszty mieszkaniowe, w porównaniu z 46% osób mieszkających w mieszkaniach socjalnych i 40% osób posiadających własne domy.
Jedna trzecia prywatnych najemców w Anglii - 32%, czyli 3,4 miliona - musi pożyczać pieniądze na pokrycie czynszu, a 17% nie korzysta z ogrzewania, ciepłej wody lub elektryczności, aby pokryć te koszty - sugeruje badanie.
Niedostępność i niska jakość mieszkań w sektorze wynajmu prywatnego dodatkowo pogarszają kwestię braku ochrony i poczucia bezpieczeństwa najemców, którzy żyją z ciągłym zagrożeniem utraty dachu nad głową i narażeni są na ryzyko eksmisji z lokalu mieszkalnego w przypadku próby interwencji - wynika z przeprowadzonego badania.
Renters are paying more than ever, yet 45% of us are currently living with damp, mould or excessive cold - for over a year in nearly half of cases.
— Renters' Reform Coalition (@RentersReformCo) July 23, 2024
Powerful research from @CitizensAdvice shows the importance of a strong renters' rights bill. https://t.co/BY7PKdFIGb
Citizens Advice poinformowało, że pomaga prawie 100 osobom dziennie przy eksmisjach z paragrafu 21 "bez winy najemcy".
Ponad jedna trzecia najemców (37%), którzy mieszkali w mieszkaniu z problemem wilgoci, zimna lub pleśni, przyznała, że nigdy nie złożyła skargi do landlorda, a 51% jako powód podało obawę przed zemstą, w tym eksmisją lub podwyżką czynszu.
Citizens Advice uważa, że rząd musi wprowadzić "solidne" przepisy dotyczące przystępności cenowej, zaniedbań i gwarancji bezpieczeństwa w tym sektorze.
We’re helping almost 100 people every day with no-fault Section 21 evictions, and almost 400 people a day with homelessness.
— CitizensAdvice (@CitizensAdvice) July 23, 2024
If this sounds like you, we can help ⤵️https://t.co/ogdJuTMaZm pic.twitter.com/kf8nLVVLAZ
Organizacja wezwała do wprowadzenia stałego mechanizmu łączącego wsparcie finansowe dla najemców z rzeczywistymi cenami za wynajem poprzez dopasowanie lokalnego zasiłku mieszkaniowego do 30% najtańszych czynszów na danym obszarze.
Organizacja chce także wprowadzenia "niepodważalnego" zakazu eksmisji na podstawie Sekcji 21, aby dać najemcom poczucie bezpieczeństwa w odniesieniu do kwestionowania warunków mieszkaniowych i nieuczciwych podwyżek czynszu, a także wprowadzenia dla właścicieli wymogu poprawy efektywności energetycznej wynajmowanych przez nich nieruchomości.
W zeszłym tygodniu w mowie tronowej padła obietnica, że Partia Pracy "podejmie działania w obszarach, w których poprzedni rząd zawiódł" w zakresie ochrony najemców - w tym ukrócenia nieuzasadnionych eksmisji (tzw. eksmisji bez winy).
A third of renters have had to use credit and other borrowing to pay their rent.
— Citizens Advice Cheshire West (@CitAdviceCW) July 23, 2024
It’s not only the spiralling cost of housing but their declining quality - almost half of renters are living in damp, cold and mouldy homes.
Hear their stories https://t.co/4kq8FtLtMT pic.twitter.com/1HRfL3cbkw
Projekt ustawy o prawach najemców miałby pomóc w rozwiązaniu kwestii, które według działaczy Partii Konserwatywnej zawiodły w projekcie ustawy o (reformie) praw najemców, który upadł po tym, jak Rishi Sunak ogłosił wybory powszechne.
Ustawa ta, którą organizacja charytatywna Shelter określiła jako "jedyną w swoim rodzaju okazję" do rozwiązania problemów, z jakimi borykają się najemcy, przeszła do drugiego czytania w Izbie Lordów, gdy zwołano wybory powszechne i rozwiązano parlament.
Zawarta w nim obietnica zniesienia paragrafu 21, czyli eksmisji bez winy, nie została dotrzymana, ku wielkiemu rozczarowaniu działaczy, gdyż poprzedni rząd twierdził, że zakaz ten nie może zostać wprowadzony w życie, dopóki sądy nie będą zdolne do rozpatrywania nowych spraw.
Czytaj więcej:
Brytyjski rząd bierze się za zagrzybione domy. Będą nowe obowiązki dla landlordów
Czynsze za wynajem prywatnych nieruchomości w Wielkiej Brytanii znów osiągnęły rekordowy poziom
Rentsmart: Nowy londyński startup wykorzystujący AI pomoże poszukać mieszkania do wynajęcia
Kryzys na rynku najmu w Londynie: Czynsze w stolicy po raz kolejny biją nowy rekord