Menu

Sprzedawcy to najbardziej poszukiwani w Polsce pracownicy

Sprzedawcy to najbardziej poszukiwani w Polsce pracownicy
Ofert pracy dla sprzedawców nie brakowało ostatnio w Polsce... (Fot. Getty Images)
W pierwszej połowie roku najczęściej poszukiwanymi pracownikami byli sprzedawcy, kierowano do nich 19 proc. ofert pracy - wynika z danych Pracuj.pl. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy fizyczni, do których adresowano 16 proc. ogłoszeń.

Jak podano w raporcie "Rynek Pracy Specjalistów H1 2024", w ciągu sześciu pierwszych miesięcy tego roku w serwisie Pracuj.pl opublikowano 396 tys. ofert pracy. Rok wcześniej zamieszczono 454 tys. ofert.

"Pierwsze miesiące 2024 roku podtrzymują tendencję sektora IT do ograniczonej skali rekrutacji – oferty pracy dla tej specjalizacji stanowiły 9 proc. wszystkich ofert, w porównaniu do 13 proc. z pierwszego półrocza 2023 roku. Najbardziej zyskała praca fizyczna – oferty z tej kategorii stanowią już 16 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę. Obecnie to druga najpopularniejsza poszukiwana przez pracodawców specjalizacja na Pracuj.pl. Ma na to wpływ także budownictwo, które w efekcie rosnącej liczby inwestycji i poprawy sytuacji gospodarczej, jako branża nadal pozostaje na fali wznoszącej" - podano w raporcie.

Wynika z niego, że na czwartym miejscu, za IT, znalazła się obsługa klienta – ogłoszenia poszukujące specjalistów w tej dziedzinie stanowiły w pierwszej połowie br. 7 proc. wszystkich ogłoszeń, wobec 6 proc. w początkowych sześciu miesiącach 2023 r.

Rośnie popyt na pracowników fizycznych i stanowiska w sektorach takich jak budownictwo. (Fot. Getty Images)

Na piąte miejsce wśród najczęściej rekrutowanych specjalizacji spadł obszar finansów. W pierwszych dwóch kwartałach ub.r. stanowiły one 9 proc. wszystkich ofert, a obecnie 6 proc.

"Pierwsze półrocze 2024 roku na rynku pracy przyniosło szereg istotnych zmian i wyzwań, które kształtują krajobraz zatrudnienia w Polsce. Obserwujemy kontynuację zmian w sektorze IT, które zostały zapoczątkowane w ubiegłym roku. Firmy z branży IT coraz częściej inwestują w automatyzację oraz zdalne zespoły, co przekłada się na mniejszą liczbę nowych ofert lokalnych" - skomentował wyniki raportu dyrektor operacyjny i członek zarządu Grupy Pracuj Rafał Nachyna.

"Jednocześnie wyraźnego wzrostu doświadcza sektor pracy fizycznej. Popyt na pracowników fizycznych i stanowiska w sektorach takich jak budownictwo, logistyka czy produkcja rośnie, co może być związane z ożywieniem inwestycji infrastrukturalnych oraz zwiększoną aktywnością w sektorze produkcyjnym" - dodał.

Z raportu wynika, że w coraz większym stopniu pracownicy wracają do biur. Spada liczba ofert pracy w pełni zdalnej, co może sugerować wyczerpanie potencjału tego modelu po okresie intensywnej ekspansji wywołanej pandemią.

Czytaj więcej:

Większość firm w Polsce, które wdrożyły pracę zdalną, wybiera model hybrydowy

Polacy są drugim po Grekach najdłużej pracującym narodem w UE

Polacy wybraliby czterodniowy tydzień pracy zamiast skrócenia godzin dnia pracy

Polski rynek pracy zaczyna przyciągać imigrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej

W Polsce rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. zakupów

    Kurs NBP z dnia 25.04.2025
    GBP 5.0033 złEUR 4.2688 złUSD 3.7611 złCHF 4.5278 zł

    Sport