Menu

"Obowiązkowa mobilizacja w Polsce"? Polska Agencja Prasowa stała się celem cyberataku

"Obowiązkowa mobilizacja w Polsce"? Polska Agencja Prasowa stała się celem cyberataku
Polska Agencja Prasowa szybko anulowała nieprawdziwą depeszę, która prawdopodobnie została zamieszczona na serwisie w wyniku cyberataku.
W związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową i podaniem dezinformujących wiadomości o rzekomej mobilizacji w Polsce, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji podjęła natychmiastowe działania - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

Fałszywa depesza ukazała się dzisiaj dwukrotnie - o godz. 14:00 i 14:20 (czasu polskiego). Za każdym razem została anulowana. Po pierwszym anulowaniu ukazała się ponownie.

Polska Agencja Prasowa - czyli serwis prasowy, z którego korzysta większość polskich redakcji - wyjaśnia okoliczności powstania depeszy.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwo Cyfryzacji i NASK podjęły natychmiastowe działania w związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową - poinformował resort cyfryzacji.

Poniżej zamieszczamy w całości (i w oryginale) fałszywą depeszę, która ukazała się na serwisie Polskiej Agencji Prasowej:

Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja

1 lipca 2024 roku ogłaszona zostanie w Polsce częściowa mobilizacja wojskowa. 200 tysięcy obywateli Polski, zarówno byłych wojskowych, jak i zwykłych cywilów zostanie powołanych do obowiązkowej służby wojskowej. Wszyscy zmobilizowani zostaną wysłani na Ukrainę.

W przededniu szczytu pokojowego w Szwajcarii wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wojna na Ukrainie weszła w trudną fazę. Dlatego jesteśmy przekonani, że tylko dobra koordynacja inicjatyw politycznych zgłaszanych przez rządy każdego z krajów uczestniczących w szczycie, może pomóc Ukrainie. Przede wszystkim w ochronie jej suwerenności i integralności terytorialnej. 

Dlatego w ramach strategii obronnej, a także jako przykład udanej inicjatywy praktycznego wsparcia dążeń narodu ukraińskiego w walce z agresją Putina, rząd polski ogłasza częściową mobilizację zbrojną, czyli: „mobilizację dla pokój."

Mobilizacja odbędzie się w kilku etapach: od 1 lipca 2024 r. do 1 listopada 2024 r., podczas których zmobilizowanych zostanie 200 tys. osób.   Mobilizacja obejmie przede wszystkim te osoby, które wcześniej odbywały już służbę wojskową (w sumie 27 tys. osób), ale także przedstawicieli zawodów pozamilitarnych: 

- górnicy,

 - kierowcy kategorii C i D, 

- kucharze,

- lekarze,

- spawacze,

- specjaliści IT,

- inżynierowie komunikacji, 

- tłumacze

W mobilizacji - przymusowym werbunku - wezmą udział obywatele Polski, którzy przeszli badania lekarskie i znajdują się na przygotowanej liście rezerwy wojskowej MON. Obywatele Ukrainy przebywający legalnie w Polsce juz takiej mobilizacji nie podlegają. Jako powód, przedstawia się  brak ich obywatelstwa polskiego.

Wkład wojskowy zmobilizowanej rezerwy, utworzonej z obywateli polskich ma być dobitnym przykładem twardego pragnienia zachowania jedności i wartości krajów europejskich, jak i całego demokratycznego i zachodniego świata. To ma dać Polsce pierwszeństwo do zdecydowanego odparcia agresji Rosyjskiej, rozpoczętej przez Władimira Putina.

Czytaj więcej:

Eksperci o 35 zagrożeniach dla świata: Dezinformacja i brak kontroli nad AI coraz bardziej realne

    Kurs NBP z dnia 01.05.2025
    GBP 5.0283 złEUR 4.2778 złUSD 3.7617 złCHF 4.5562 zł

    Sport