Najnowsze badanie Oxford Economics: Londyńczycy to najmądrzejsi ludzie na świecie

Oxford Economics przeprowadził badanie 1 000 największych miast na świecie w pięciu kategoriach: ekonomia, kapitał ludzki, jakość życia, środowisko i zarządzanie.
Choć w ogólnym wyniku Londyn przegrał z Nowym Jorkiem, to stolica Wielkiej Brytanii zajęła pierwsze miejsce pod względem kapitału ludzkiego, pokonując Tokio i Riyad na drugim i trzecim miejscu.
Firma konsultingowa zauważyła, że było to w dużej mierze spowodowane liczbą wyższych uczelni w Londynie, dzięki którym osiągnęła jeden z najwyższych wskaźników poziomu wykształcenia na świecie.
Najlepsze na świecie uniwersytety stolicy przyciągają najlepiej wykształconych ludzi z całego świata, a prawie 40 procent populacji Londynu urodziło się poza Wielką Brytanią.
Siła puli talentów pomogła przyciągnąć do miasta kilka globalnych korporacji, dzięki czemu Londyn znalazł się na siódmym miejscu w kategorii ekonomia. Cała pierwsza szóstka znalazła się w USA.
London’s human capital is second to nowhere in the world, helping the UK’s capital climb to the second spot on Oxford Economics’ latest Global Cities Index.https://t.co/PEyIMZw2NF
— City A.M. (@CityAM) May 21, 2024
Oxford Economics zauważył, że gospodarka Londynu w dalszym ciągu radzi sobie dobrze pomimo wpływu Brexitu.
"Obawy, że Brexit doprowadzi do upadku miasta jako globalnego centrum finansowego, nie sprawdziły się. Oczekujemy także, że Londyn będzie w dalszym ciągu przyciągał migrantów z całego świata, którzy będą mieli dostęp do jego światowej klasy instytucji i szeregu możliwości zatrudnienia" – czytamy w raporcie.
W kategorii ochrony środowiska brytyjska stolica zajęła 197. miejsce, co było "imponującym" wynikiem jak na tę metropolię. Większość najbardziej przyjaznych środowisku miast na świecie jest bowiem znacznie mniejsza, a na 1. miejscu w tej kategorii znalazła się Suva na Fidżi.
Jeśli chodzi o słabe strony, w raporcie zwrócono uwagę na wysokie koszty mieszkań i niższą równość dochodów, co negatywnie wpływa na wynik jakości życia w Londynie.
"Mieszkańcy Londynu wydają na mieszkania więcej swoich dochodów niż mieszkańcy niemal każdego innego miasta na świecie. U podstaw tego kryzysu leżą strukturalne problemy z podażą przystępnych cenowo mieszkań, których rozwiązanie wymaga zarówno siły politycznej, jak i czasu" – czytamy w raporcie.
Londyn znalazł się na 292. miejscu pod względem jakości życia, tuż przed Las Vegas i tuż poniżej Louisville. Pomimo dominacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych żadne amerykańskie miasto nie znalazło się w pierwszej dziesiątce pod względem jakości życia.
Na czele rankingu jakości życia znalazło się Grenoble we Francji, za nim uplasowała się Canberra w Australii i Berno w Szwajcarii.
Czytaj więcej:
Londyński lokal zwyciężył w rankingu najlepszych europejskich pizzerii
Około 40% "brudnych" pieniędzy jest "pranych" w Londynie i brytyjskich terytoriach zależnych
Ranking tanich europejskich miast na tzw. city break. Warszawa na pierwszym miejscu