UK: Powstaje pierwsza na świecie fabryka produkująca paliwo do silników odrzutowych z odchodów

Rozbudowę fabryki planuje firma biopaliwowa Firefly, która ma dostarczać paliwo już od 2028 roku. W tym celu zawarto porozumienie z Wizz Air na dostawę do 525 000 ton tego surowca w ciągu 15 lat.
Jak podkreśla dyrektor naczelny Firefly, James Hygate, biosolidy - czyli produkt powstały w procesie oczyszczania ścieków - stanowią "niesamowity zasób".
"Zamieniamy ścieki w paliwo do silników odrzutowych. Naprawdę nie przychodzą mi do głowy fajniejsze niż to rzeczy" – dodał Hygate.
Produkcja zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) wiąże się ze zużyciem około 70% mniej węgla niż w przypadku konwencjonalnego paliwa do silników odrzutowych, ale jest też kilkakrotnie droższa.
Harwich factory to make jet fuel out of faeces in world first https://t.co/XPvbb1YO3K
— BBC News (UK) (@BBCNews) April 11, 2024
"Surowca" do produkcji - w ramach wstępnej fazy pilotażowej - zobowiązało się dostarczyć przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne Anglian Water.
Paul Hilditch, dyrektor operacyjny Firefly, twierdzi, że w Wielkiej Brytanii jest wystarczająca ilość biosolidów, aby zaspokoić "połowę wymaganego zapotrzebowania na SAF w 2030 r.".
Firefly jest w trakcie uzyskiwania zgody organów regulacyjnych na zastosowanie swojego systemu w samolotach napędzanych paliwem.
Tymczasem Wizz Air ogłosił, że ma nadzieję do 2030 r. wykorzystywać SAF w 10% swoich lotów.
Czytaj więcej:
Rząd zapowiada inwestycje w produkcję nowej generacji paliwa nuklearnego
BBC: Mimo sankcji, trwa import do UK produktów z rosyjskiej ropy naftowej