UK: Prawo do elastycznego czasu pracy już od pierwszego dnia zatrudnienia

Przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy z 2023 r. uzyskały zgodę królewską (Royal Assent) w lipcu. Wówczas Kevin Hollinrake, minister biznesu i handlu, poparł to rozwiązanie, które - jak zaznaczył - będzie wprowadzone na rzecz "szczęśliwszej siły roboczej, co oznacza zwiększoną produktywność".
Elastyczny czas pracy to szerokie pojęcie, ale zakłada inny styl pracy niż konwencjonalne godziny w biurze od 9:00 do 17:00 i może obejmować dostosowanie do miejsca, z którego ktoś wykonuje swoje obowiązki, na przykład w celu zaoszczędzenia mu dojazdów do firmy.
Termin i jego wdrożenie weszły w życie po raz pierwszy za rządów Tony'ego Blaira na początku XXI wieku, kiedy rodzice dzieci poniżej szóstego roku życia i opiekunowie dzieci poniżej 18. roku życia mogli poprosić o elastyczną umowę o pracę.
Od czasu pandemii Covid-19 zapotrzebowanie na elastyczny czas pracy oraz jego definicja się zmieniają. Zdaniem Petera Cheese, dyrektora naczelnego Chartered Institute of Personnel and Development, nowe prawo "może przynieść korzyści milionom ludzi, pomagając im zrównoważyć obowiązki zawodowe i życiowe oraz dając im większe możliwości w zakresie miejsca i sposobu pracy".
Requesting flexible working is now a legal right for all workers from the first day in the job
— Socialist Voice (@SocialistVoice) April 6, 2024
Flexible working encompasses a different style of work from the conventional 9-5 in the office and could include adaptations to where someone works from home https://t.co/7ijSJjUAfX
Elastyczność w zakresie czasu, harmonogramu i miejsca pracy może mieć istotne znaczenie, szczególnie w przypadku osób z problemami zdrowotnymi, obowiązkami opiekuńczymi lub innymi wyborami życiowymi, których chcą dokonać.
"W obliczu starzenia się społeczeństwa i rosnącej liczby osób biernych zawodowo ze względu na zły stan zdrowia, elastyczna praca jest ważniejsza niż kiedykolwiek i, jak wykazano, sprzyja lepszemu samopoczuciu, co jest korzystne zarówno dla jednostek, jak i organizacji" - podkreślił Cheese.
Od 6 kwietnia br. pracodawcy mają obowiązek konsultować się z pracownikami, zanim będą mogli odrzucić wniosek o pracę elastyczną. Żądanie to może zostać odrzucone np. ze względu na okoliczności, które kosztują firmę zbyt wiele, ze względu na negatywny wpływ na wydajność lub niemożność zatrudnienia przez firmę większej liczby członków zespołu.
Według nowego kodeksu postępowania dotyczącego wniosków o elastyczną pracę istnieje wiele jej rodzajów - np. praca w niepełnym wymiarze godzin, elastyczny czas pracy, dzielenie pracy, rozłożone godziny pracy, praca hybrydowa i praca w domu.
Czytaj więcej:
Eksperci ostrzegają pracodawców w UK: Monitorowanie pracowników musi być transparentne
Zmiany w brytyjskim prawie pracy w 2024 r. Więcej urlopu i poprawa wynagrodzeń
Londyn: Rośnie frekwencja pracowników w biurach w piątki
Samotni rodzice "zmuszani" przez konserwatywny rząd do pracy niemal na cały etat