Brytyjscy rolnicy chcą otrzymywać od rządu dochód podstawowy, aby sprostać trudnościom po Brexicie

Opóźnienia w realizacji programów na rzecz zrównoważonego rolnictwa, wprowadzonych po opuszczeniu Unii Europejskiej przez UK i mających zastąpić zasady programu Wspólnej Polityki Rolnej sprawiły, że wielu rolników w Anglii zostało bez środków do życia.
Nowy system początkowo nie cieszył się dużym zainteresowaniem, a rząd nie wydatkował setek milionów funtów z budżetu rolnego wynoszącego 2,4 mld funtów rocznie z powodu braku chętnych.
British farmers want basic income to cope with post-Brexit struggles https://t.co/3BjvOCCqXY
— The Guardian (@guardian) April 4, 2024
Szkocja i Walia mają różne systemy rolnicze, a Irlandia Północna nie utworzyła jeszcze nowego systemu, ponieważ tamtejszy parlament nie obradował przez dwa lata.
W Walii doszło też do protestów w związku z planami dotyczącymi zobligowania rolników do przeznaczania 20% powierzchni ich gospodarstw na cele związane z ochroną przyrody i sadzeniem drzew.
Rządowe prognozy i niezależne analizy wykazały, że nowe programy dopłat na rzecz ochrony przyrody nie wypełnią luki związanej z brakiem unijnych dotacji dla większości rolników.
Tymczasem obecnie co najmniej 100 rolników przystąpiło do nowej organizacji BI4Farmers, która domaga się wprowadzenia powszechnego dochodu podstawowego (UBI) dla wszystkich rolników w Wielkiej Brytanii.
ð±Report launch! Weds 13th March 6PM! Sowing the seeds of stability: The case for a basic income for farmers, farmworkers and food producers in the UK Where: Online (via zoom) https://t.co/NZDJaNsZYz @simonjduffy @scottsantens @natalieben @AndyBurnhamGM @Autonomy_UK @ORFC
— BI4Farmers (@ubi4farmers) February 26, 2024
Działacze organizacji stwierdzili, że rolnicy w całym Zjednoczonym Królestwie "zasadniczo utrzymywali się na powierzchni" tylko dzięki dotacjom unijnym, a teraz grozi im bankructwo.
Analiza przeprowadzona przez organizację Riverford, zajmującą się rolnictwem ekologicznym, wykazała, że połowa ankietowanych rolników stwierdziła, że mogą być zmuszeni zakończyć swoją działalność z powodu nowych umów handlowych po Brexicie, niepewności co do systemów dopłat rolniczych i rosnących kosztów.
Czytaj więcej:
Walijscy rolnicy protestują. Chodzi o nowy plan przyznawania dopłat
Walijscy rolnicy wciąż protestują przed parlamentem w Cardiff. Ustawili 5 500 kaloszy
Londyn: Ponad 100 traktorów przed parlamentem na proteście rolników