Menu

Źródło unijne: UE zakłada, że okres przejściowy po Brexicie zakończy się w 2020 r.

Źródło unijne: UE zakłada, że okres przejściowy po Brexicie zakończy się w 2020 r.
Okres przejściowy potrwa prawdopodobnie tylko do końca roku. (Fot. Getty Images)
Unia Europejska zakłada, że okres przejściowy po Brexicie, gdy Wielka Brytania w praktyce będzie niegłosującym członkiem UE, będzie trwał do końca 2020 roku i nie zostanie przedłużony - przekazał dziennikarzom wysoki rangą urzędnik unijny.
Reklama

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wielokrotnie wykluczał przedłużenie okresu przejściowego poza 2020 r. Do końca tego roku Londyn i Bruksela mają uzgodnić porozumienie ws. przyszłych stosunków między Zjednoczonym Królestwem i UE.

"Zakładamy, że okres przejściowy zakończy się 31 grudnia 2020 r. i nie będzie przedłużony" - przekazało dziennikarzom źródło unijne.

W środę brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy o porozumieniu w sprawie brexitu. Izba Lordów zdecydowała, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, w związku z czym zgoda królowej - wyrażona w czwartek - kończy tę procedurę po stronie brytyjskiej.

Data wyjścia z UE coraz bliżej... (Fot. Getty Images)

W przyszłym tygodniu w sprawie umowy z Wielką Brytanią ma głosować w Brukseli Parlament Europejski. Zjednoczone Królestwo ma opuścić Unię 31 stycznia.

Samo wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE nie zakończy jeszcze procesu brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy. Wielka Brytania będzie wtedy de facto niegłosującym członkiem UE; formalnie nie będzie już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego rynku unijnego (co oznacza też swobodę przepływu osób), nadal będzie należeć do unii celnej, będzie płaciła składki do unijnego budżetu i pozostanie związana unijnymi prawami. W ciągu tych 11 miesięcy powinny się rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a Unią.

Czytaj więcej:

Obywatele UE z Walii "nie czują się mile widziani" po Brexicie

Brexit: Polskie ministerstwo opublikowało zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce

Królowa Elżbieta wyraziła zgodę na Brexit

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   25 stycznia, 11:08

   no gdzie te asy co tak ujadały że brexitu nie będzie ? są tu jacy ? hahahaha

  • DoCzytelnika pseudoanonim
   25 stycznia, 13:38

   Jeszcze przeciez glosowania sa w nastepnym tygodniu. "Nie mow hop...", w kwietniu 2019 tez niby mial byc Brexit.

  • Bruum
   25 stycznia, 15:03

   Proszę mi wytłumaczyć jak krowie na rowie.kto to jest qualified worker? Czy to qualified typu mgr inz politologii np czy też może np kwalifikowany hydraulik? Wciąż nie mogę pojąć jakich oni wykwalifikowanych pracowników oczekują? Prog zarobków 30k dla przyjeżdżających.kto będzie na farmach zaiwaniał?czy ten mgr inz?

  • Polak
   25 stycznia, 15:10

   Jaki Brexit?! Po co negocjują z UE wyjscie z UE? UE zapowiedziała ze jesli UK chce handlować z UE na takich samych warunkach to podstawą jest swoboda przepływu osob towarow i pieniedzy.Jakie kolwiek ograniczenia beda dla obywateli UE w Uk to takie same ograniczenia bedą dla obywateli Uk w UE.Wiec co oni maja takiego czego ja bym nie miał na terenie UE?

  • I tak
   25 stycznia, 15:13

   Artur Giertka ma racje. A pro brexitowi glupcy zyja chwila, ze wychodza z Unii. Niedlugo sie okaze , ze to grutka radosc byla.

  • Przemko
   25 stycznia, 20:26

   zapowiada się na ciekawe rozstrzygnięcia - ja od początku nie wierzyłem w ten próg 30 000 funa - bo mało kto z moich znajomych Anglików zarabia takie pieniądze… sądziłem, że skończy się na tym, że po prostu (zanim wprowadzą system australijski - a to jeszcze potrwa) po punkcie 1ym o wymogu minimum 30 tys. zarobków zaczną wyliczać podpunkty, że powyższe nie dotyczy: pielęgniarek, opiekunek ludzi starszych, robotników rolnych-sezonowych etc itd. - i tak jeszcze z 50 podpunktów. a tu wygląda na to, że

  • Franek
   26 stycznia, 10:44

   I dobrze. Niech wypieprza tych ćpunów,i patole co tylko wstyd przynosza. Super

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama