Menu

Źródło: Rozmowy z UE w sprawie Brexitu bliskie załamania

Źródło: Rozmowy z UE w sprawie Brexitu bliskie załamania
Angela Merkel jednoznacznie miała dać do zrozumienia, że szansa na nowe porozumienie jest "bardzo mała". (Fot. Getty Images)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, że porozumienie ws. Brexitu jest 'bardzo mało prawdopodobne', jeśli Londyn nie pozostawi Irlandii Północnrej w unii celnej z UE - podało dziś źródło w brytyjskim rządzie.
Reklama

Według tego źródła, jeśli podczas rozmowy telefonicznej Merkel prezentowała "nowe ustalone stanowisko (UE), oznacza to, że porozumienie jest zasadniczo niemożliwe nie tylko teraz, ale i kiedykolwiek".

"Merkel wskazała, że gdyby Niemcy chciały opuścić Unię Europejską, mogłyby to zrobić bez problemu, ale Wielka Brytania nie może tego zrobić bez pozostawienia na zawsze Irlandii Północnej w unii celnej i w pełnej zgodności regulacyjnej" - relacjonuje informator, oceniając, że był to "moment wyjaśniający stanowisko".

Jak dodaje, Merkel wyjaśniła Johnsonowi, iż uważa, że UE ma prawo weta wobec opuszczenia przez Wielką Brytanię unii celnej.

"Rozmowy w Brukseli są bliskie załamania, mimo że Wielka Brytania przebyła długą drogę" - ocenia informator.

W ubiegłą środę Johnson przedstawił brytyjskie propozycje na zastąpienie tzw. irlandzkiego backstopu, który jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia z UE na temat warunków Brexitu. Zgodnie z tymi propozycjami po zakończeniu w 2020 r. okresu przejściowego Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.

To oznaczałoby powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią). Johnson zapewnia, że granica celna nie będzie wymagała żadnej fizycznej infrastruktury, a jej przekraczanie będzie maksymalnie uproszczone i nie będzie to stanowić zagrożenia dla procesu pokojowego w Irlandii Północnej.

Czytaj więcej:

Brexit: Brytyjskie rolnictwo już kuleje bez pracowników z UE

"Daily Telegraph": Johnson chce sądowego rozstrzygnięcia sprawy Brexitu bez umowy

Boris Johnson rozmawiał z premierami Danii, Szwecji i Polski

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości