Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zmiany w brytyjskim rządzie. Powstało ministerstwo bezpieczeństwa energetycznego

Zmiany w brytyjskim rządzie. Powstało ministerstwo bezpieczeństwa energetycznego
Premier Rishi Sunak dokonał rekonstrukcji swojego rządu. (Fot. ISABEL INFANTES/AFP via Getty Images)
Brytyjski premier Rishi Sunak dokonał dzisiaj pierwszej rekonstrukcji swojego rządu - zaledwie w 105. dniu jego istnienia. Najważniejszą zmianą jest wydzielenie z ministerstwa biznesu i energii odrębnego resortu bezpieczeństwa energetycznego.
Reklama
Reklama

Nowym ministerstwem, które odpowiedzialne będzie też za plan osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych, pokieruje dotychczasowy minister biznesu i energii Grant Shapps.

Pozostałą część resortu połączono z ministerstwem handlu międzynarodowego, a na czele stanie nowego ministerstwa biznesu i handlu stanie Kemi Badenoch.

Stworzone zostało nowe ministerstwo nauki, innowacji i technologii, które przejęło część kompetencji dotychczasowego resortu cyfryzacji, kultury, mediów i sportu, zaś ten stał się ministerstwem kultury, mediów i sportu. Obydwoma resortami pokierują kobiety - odpowiednio Michelle Donelan i Lucy Frazer.

Sunak ogłosił też, że przewodniczącym Partii Konserwatywnej, w miejsce zwolnionego w poprzedni weekend za złamanie kodeksu ministerialnego Nadhima Zahawiego, będzie Greg Hands, który do tej pory był wiceministrem handlu międzynarodowego.

W brytyjskim systemie przewodniczący zajmuje się zarządzaniem administracyjno-organizacyjnym, a na czele partii stoi lider i to on wyznacza polityczny kierunek.

Jak zwracają uwagę brytyjskie media, rekonstrukcja nie dotknęła wicepremiera i ministra sprawiedliwości Dominica Raaba, choć ze względu na nasilające się doniesienia o zastraszaniu przez niego podwładnych, staje się on coraz większym obciążeniem dla Sunaka i brak reakcji jest już wytykany premierowi.

Czytaj więcej:

100 dni premiera Sunaka. Więcej wątpliwości niż sukcesów

Liz Truss: Nigdy nie dano mi realnej szansy na wprowadzenie obniżek podatków

Zmiany w systemie brytyjskich kolei. Bilety na podróż w dwie strony mają zostać zlikwidowane

Liz Truss: Nie zamierzam zabiegać o powrót na stanowisko premiera

  Komentarze
  • Celestyn76
   8 lutego, 00:16

   Szkoda ze nie skorzystal z idea monty pythona i nie stworzyli ministerstwa dziwnych krokow bo to operetkowe staniwisko w kraju gdzie 10 proc spoleczenstwa jest na skraju nedzy energetycznej spowodowanej zamykaniem elektrowni i stawianiem wistraczkow myslalem ze wyjscie z unii otrzezwiangoli ale nie ida dalej w te idiotyzmy

  • Tom
   8 lutego, 07:31

   Kolejna przechowalnia pierdzistolkow. Nic nie beda robic sensownego tylko przezerac kase z podatkow.

  • Znaczy sie,
   8 lutego, 08:20

   że mój kolega , jako współwłaściciel, i jego koledzy-koleżanki - współwłaściciele jednych z największych firm energetycznych w United Kingdom,będą mogli dogadać sie z Grantem Shapps-em co do ceny energii za kW ?? Oni i ten pan by na tym zyskali!! pytam tylko dla kolegi,bo sie mnie pytał...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.03.2023
  GBP 5.3302 złEUR 4.6850 złUSD 4.3247 złCHF 4.7012 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama