Menu

Zmiany dla kierowców: 14 dni na zapłacenie mandatu

Zmiany dla kierowców: 14 dni na zapłacenie mandatu
"Zawsze lepiej mieć więcej czasu niż mniej" na zapłacenie mandatu. (Fot. Getty Images)
Z 7 do 14 dni wydłuża się od 1 maja termin na uiszczenie grzywny za łamanie przepisów drogowych - informuje 'Rzeczpospolita'. Dziennik dodaje, że więcej czasu na zapłatę zyska kierowca ukarany mandatem karnym zaocznym.
Reklama

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że mandaty karne zaoczne wystawiane są np. za wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem, nieprawidłowe parkowanie albo nieodśnieżenie chodnika przy domu. Rocznie policja potrafi zarobić w ten sposób dla budżetu nawet 300 mln zł.

Gazeta przypomina, że zmiany wprowadza nowela kodeksu wykroczeń, której kilka przepisów wchodzi w życie 1 maja - między innymi ten o wydłużeniu terminu.

"Do tej pory wiele mandatów nie było opłacanych ze względu na zbyt krótki czas na ich uiszczenie" – argumentował zmianę cytowany przez "Rz" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Gazeta zwraca uwagę, że to pociąga za sobą dalsze konsekwencje. "Sprawy muszą być kierowane do sądów, mimo że sprawca nie kwestionuje kary pieniężnej i chce ją uiścić" - czytamy.

Potwierdził to Andrzej Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców. "Zawsze lepiej mieć więcej czasu niż mniej" - stwierdził. Zastrzegł jednak, że "najlepiej jeździć zgodnie z przepisami i kar nie płacić". Jego zdaniem nie każdy jest w stanie w ciągu kilku dni zorganizować kilkaset złotych na najwyższy mandat.

"Rz" opisuje też kolejną zmianę, jaka czeka kierowców. "Od 1 maja funkcjonariusz nakładający grzywnę (mandat) np. z fotoradaru ma obowiązek wskazać jej wysokość, określić zachowanie stanowiące wykroczenie, czas i miejsce jego popełnienia oraz kwalifikację prawną, a także poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu i o skutkach prawnych takiej odmowy" - czytamy.

Dziennik zwraca też uwagę, że "mandat pozostawia się w takim miejscu, aby sprawca mógł go szybko odebrać, albo doręcza się go sprawcy". "Termin do uiszczenia grzywny liczy się od dnia albo wystawienia, albo doręczenia mandatu" - dodaje "Rzeczpospolita".

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama