Menu

Zmarł reżyser animacji Richard Williams

Zmarł reżyser animacji Richard Williams
Willims wyemigrował z Kanady do Wielkiej Brytanii w latach 50-tych. (Fot. Getty Images)
Uhonorowany Oskarami reżyser animacji Richard Williams, znany m.in. jako współtwórca komediowego filmu 'Kto wrobił królika Rogera', zmarł wczoraj w wieku 86 lat na raka w swym domu w Bristolu w Anglii - poinformowała jego córka.
Reklama

Rozmawiając przez telefon z agencją AP Natasha Sutton Williams poinformowała, że jej urodzony w 1933 roku w kanadyjskim Toronto ojciec zainteresował się animacją w wieku 5 lat po obejrzeniu filmu Walta Disneya "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", a "animował i pisał aż do dnia swego zgonu".

Pierwszego Oskara Williams otrzymał w 1972 roku dzięki uznaniu jego adaptacji "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa za najlepszy krótki film animowany.

Pełnometrażowy film "Kto wrobił królika Rogera" przyniósł mu ten zaszczyt dwukrotnie - w roku 1988 jako jednemu z czterech współtwórców najlepszych efektów wizualnych, a w rok później jako indywidualnemu laureatowi nagrody za specjalne osiągnięcia (Special Achievement Award).

W 1964 roku Williams zaczął pracować nad "Złodziejem z Bagdadu", uznawanym za dzieło jego życia. Kłopoty z finansowaniem produkcji filmu i jego kolejne przeróbki sprawiły, że trafił na ekrany dopiero w 1993 roku.

Jedna ze scen filmu "Kto wrobił Królika Rogera". (Fot. Touchstone Pictures/Walt Disney)

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama