Menu

Złodzieje ukradli złoty sedes z pałacu, w którym urodził się Churchill

Złodzieje ukradli złoty sedes z pałacu, w którym urodził się Churchill
Klozet z 18-karatowego złota jest wart ok. 5 mln funtów. (Fot. Getty Images)
Po kradzieży z Blenheim szczerozłotego sedesu, dzieła Maurizio Cattelana, szef ochrony słynnego angielskiego pałacu oświadczył wczoraj, że 'trzeba zakwestionować' środki bezpieczeństwa w siedzibie książąt Marlborough.
Reklama

Jak poinformował Dominic Hare, bandyci dokonali śmiałego rabunku w sobotę rano. Zniknął zamontowany i podłączony do pałacowej kanalizacji klozet z 18-karatowego złota, wartości ok. 5 mln funtów. "Niewykluczone, że złodzieje go przetopią" - dodał Hare.

Zaznaczył, że "jak daleko sięga pamięć, to pierwsza kradzież tego typu". Blenheim to wyjątkowo okazała arystokratyczna siedziba, w której na świat przyszedł późniejszy brytyjski premier Winston Churchill. Klozet zamontowano tam w ramach wystawy dzieł włoskiego konceptualisty.

Według szefa ochrony, choć pałac ma "wyrafinowany system bezpieczeństwa", to jednak "stało się to, co się stało" i trzeba oczywiście coś z tym zrobić".

Pałac został zaprojektowany w stylu barokowym, co jest rzadkością w Anglii. (Fot. Getty Images)

Praca lubującego się w kpinach i prowokacjach Cattelana przyjechała zaledwie w czwartek, w ramach wystawy zorganizowanej przez Blenheim Art Foundation, która chciała pokazać wspaniałe wnętrza z XVIII wieku w dialogu ze sztuką współczesną.

Dzieło nosi tytuł "Ameryka" i, jak tłumaczył szef ochrony w Blenheim, jest "komentarzem do amerykańskiego marzenia (american dream)" o dopracowaniu się w życiu dobrobytu.

Włoski twórca, nazwany kiedyś w dokumentalnym materiale BBC wielkim "psotnikiem" sztuki światowej, zapewnił, że kradzież nie była wpisana w wystawienie klozetu. W wiadomości e-mail do "New York Timesa" napisał: "Żałuję, że to nie dowcip".

W pałacu urodził się były premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill. (Fot. Getty Images)

Znany z obrazoburstwa i prowokacji, uznawanych przez część odbiorców za bluźnierstwa, Cattelan dodał: "Kiedy obudzili mnie rano, myślałem że to dowcip, i kto może być tak głupi, żeby kraść klozet? Zapomniałem na sekundę, że jest ze złota".

Według niego, "Ameryka to 1 procent dla 99 procent". Wyraził też nadzieję, że jest nim nadal, ale dodał, że chce myśleć pozytywnie i że rabunek był swoistym rodzajem akcji w stylu Robin Hooda.

W sobotę policja w Dolinie Tamizy zatrzymała w związku z kradzieżą 66-letniego mężczyznę, który nadal przebywa w areszcie. Jak dodali stróże porządku, rabunek spowodował "znaczące szkody i zalanie", bo klozet był podłączony.

Pałac, mający status obiektu narodowego dziedzictwa kultury, został w sobotę zamknięty dla zwiedzających, ale wczoraj ponownie go otwarto.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 21.09.2020
  GBP 4.876 złEUR 4.480 złUSD 3.796 złCHF 4.156 zł

  Sport


  Sport

  Reklama