Menu

Złodzieje ostrzą sobie zęby na karty kredytowe

Złodzieje ostrzą sobie zęby na karty kredytowe
Fot. Thinkstock
W samym tylko ubiegłym roku w efekcie zgubienia lub kradzieży kart kredytowych z kont Brytyjczyków zniknęło blisko 60 milionów funtów.
Reklama
Liczba przestępstw związanych z kradzieżą kart kredytowych nie osiągnęła tak wysokiego poziomu od 2006 roku. Brytyjczykom skradziono w ten sposób prawie 60 milionów funtów, o 7 procent więcej niż rok wcześniej. Takie dane podała organizacja Financial Fraud Action UK (FFA UK), która zajmuje się walką z tego rodzaju przestępczością.

W sumie w zeszłym roku z kont posiadaczy kart w brytyjskich bankach zniknęło ponad 450 milionów funtów - oprócz skradzionych kart obejmuje to również kradzieże tożsamości, kradzieże za pomocą kopii kart oraz oszustwa internetowe. W tym zakresie odnotowano aż 16-procentowy wzrost przestępczości w stosunku do roku ubiegłego.

Wprowadzenie przez banki lepszych zabezpieczeń kart, takich jak system chip-and-pin, wymusiło na przestępcach zmianę taktyki. Próbują oni teraz nakłonić posiadaczy kart do przekazania im danych kart. Często dzwonią lub przysyłają maila, podając się za pracownika banku lub funkcjonariusza policji. Banki podkreślają jednak, że ani przedstawiciel banku ani policjant nie ma prawa prosić o podanie kodu PIN do karty czy innych danych.

Przestępcy chętnie wykorzystują też oprogramowanie typu malware, które - zainstalowane bez wiedzy właściciela na jego komputerze - pozwala im kraść informacje finansowe i przeprowadzać nieautoryzowane operacje.

Eksperci i policja radzą zainstalowanie programu antywirusowe. Często są one oferowane za darmo przez banki. Nie należy też zapominać o regularnych aktualizacjach.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama