Menu

Zgaś dzisiaj światło dla Ziemi i dla siebie

Zgaś dzisiaj światło dla Ziemi i dla siebie
Tego dnia w ciemnościach pogrąża się nawet brytyjski parlament. (Fot. Getty Images)
'Chcemy, by ludzie zrozumieli, że niszcząc planetę, niszczą swój dom, by zaczęli zmieniać swoje nawyki' - przekonuje Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy fundacji WWF, która jest pomysłodawcą akcji 'Godzina dla Ziemi'. W symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety dzisiaj zgasną światła.
Reklama

Zdaniem rzeczniczki WWF, wobec planety, na której żyjemy, zachowujemy się jak dzieci testujące granice tego, na ile mogą sobie pozwolić. "Ponieważ nie chcemy słyszeć nie, które wysyła nam Ziemia, przesuwamy je dalej i dalej. Konsumujemy ponad miarę, wytwarzamy więcej niż możemy zjeść, zasiedlamy kolejne obszary, niszczymy ekosystemy, zalewamy świat plastikiem, emitujemy ogromne ilości gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń spalając paliwa kopalne, zwierzęta traktujemy jak środki produkcji, skazując je na krótkie i pełne cierpienia życie w przemysłowych hodowlach" - wylicza.

Słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. (Fot. Getty Images)

Karpa-Świderek przekonuje, że dłużej nie da się tak żyć. "Zasoby planety, takie jak woda pitna czy paliwa kopalne, są ograniczone; obszary, w których można żyć z powodu zmiany klimatu kurczą się, a oceany zaczynają przypominać plastikową zupę" - przestrzega.

Według danych Living Planet Report, człowiek przekształcił już 75 proc. lądów, zaledwie 25 proc. pozostawiając dzikiej przyrodzie, a od 1970 do 2014 roku doprowadziliśmy do zmniejszenia światowej populacji zwierząt aż o 60 proc. "Nadal, z powodu naszej działalności, giną kolejne gatunki roślin i zwierząt, a zmiany klimatu już sprawiają, że miliony ludzi na całym świecie cierpią z powodu suszy, ekstremalnych upałów i rosnącej liczby klęsk żywiołowych" - zaznacza działaczka.

Jak zauważa, zagroziliśmy sami sobie, dlatego teraz - również sami - musimy się ograniczyć, żeby przetrwać. Cel ten przyświeca, organizowanej właśnie przez WWF, "Godzinie dla Ziemi", która jest największą akcją ekologiczną łączącą ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. "Po raz pierwszy Godzina dla Ziemi poświęcona jest zatem nam, ludziom. Chcemy, by ludzie zrozumieli, że niszcząc planetę, niszczą swój dom, by zaczęli zmieniać swoje nawyki. Mówimy, jak to zrobić. Nie ma czasu do stracenia" - kwituje.

Na czym dokładnie polega akcja? Wystarczy dzisiaj o godz. 20:30 swojego lokalnego czasu wyłączyć światło, by - jak przekonują organizatorzy - włączyć działanie planety, która daje nam, ludziom, życie. Co roku udział w akcji bierze w sumie ok. 180 państw na 7 kontynentach. I tak słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama