Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zestawy głośnomówiące zakazane "za kółkiem" w UK?

Zestawy głośnomówiące zakazane "za kółkiem" w UK?
Zdaniem posłów, takie zestawy wcale nie są bezpieczne. (Fot. Getty Images)
Grupa brytyjskich posłów sugeruje, aby zabronić kierowcom w Anglii i Walii korzystania z zestawów głośnomówiących - informuje BBC.
Reklama

Parlamentarzyści z Komisji ds. Transportu ostrzegają, że obecne przepisy dają "mylące wrażenie", że takie zestawy są bezpieczne. "Stwarzają identyczne ryzyko kolizji, jak korzystanie z telefonu za kierownicą, które jest niezgodne z prawem od 2003 r." - przekonują.

Zdaniem ekspertów, na których się powołują parlamentarzyści, odbieranie telefonu bez użycia rąk powodowało "zasadniczo takie samo" rozproszenie, jak w przypadku osoby, która wypiła dwa piwa.

"Telefon powinien znajdować się poza zasięgiem wzroku kierowcy". (Fot. Getty Images)

Jak poinformowała komisja, wyniki konsultacji społecznych w sprawie wniosku powinny zostać opublikowane do końca 2019 r. Gdyby propozycje znalazły poparcie brytyjskiego rządu, zostałyby wprowadzone w życie w Anglii i Walii.

"Odebranie telefonu, chwila nieuwagi, a konsekwencje na całe życie. Dlatego nasze porady dla kierowców są proste: podczas jazdy upewnij się, że telefon jest wyciszony i znajduje się poza twoim zasięgiem" - apeluje Joshua Harris z Brake, organizacji charytatywnej ds. bezpieczeństwa drogowego.

W 2017 r. na drogach Wielkiej Brytanii zginęło 773 osób. Z tego 43 osoby poniosły śmierć, a 135 poważne obrażenia w wypadkach, do których przyczynili się kierowcy korzystający z telefonu komórkowego.

 

  Komentarze


  • Kierowca
   13 sierpnia, 15:00

   Ciekawe jak bedzie z kierowcami zawodowymi ? Jedziesz w trase nawet uk 3-4 godziny w jedna strone i dzwoni przelozony ze odwolali dostawe albo cos innego i co wtedy ?

  • Gosc
   13 sierpnia, 15:02

   nastepnym krokiem bedzie zakaz sluchania radia i rozmowy ze wspolpasazerami,

  • Greg
   13 sierpnia, 15:06

   Ten kraj to paranoja !

  • Parasol
   13 sierpnia, 18:29

   Posłowie powinni mieć nakaz używania mózg

  • Mietek Lewocki
   13 sierpnia, 19:24

   Niestety ale prawda jest taka że kierowców można podzielić na tych co potrafią jeździć rozmawiając przez zestaw głośnomówiący na tych co nie potrafią prawidłowo poruszać się pojazdem.Dlaczego wszystkich wrzucać do jednego wora a cierpieć będą na tym zawodowi kierowcy dostawcy ,kurierzy itp.

  • Deglar
   13 sierpnia, 20:09

   Rozmowa z kierowcą w czasie jazdy zakazana. Jak za komuny w Polsce.

  • Jan
   14 sierpnia, 07:33

   Jesli poza zasiegiem rak to i nawogacji tez nie wolno uzywac

  • Jaś
   14 sierpnia, 10:23

   Deglar kto ci chłopcze napierdzielił takich głupot ?

  • Bilek
   16 sierpnia, 15:46

   Jaś widać że niewiele wiesz ,za komuny w Polsce w autobusach komunikacji miejskiej był napis ( ROZMOWA Z KIEROWCĄ PODCZAS JAZDY ZABRONIONA ) cha!!

  • Gosc
   19 sierpnia, 02:44

   Czego sie rzucacie, w Polsce tez to kiedys wejdzie bo ludzie powoduja wypadki nawet zawodowi. W Hiszpanii i Francji zakaz ten jest jeszcze bardziej rygorystyczny, ponieważ obejmuje on także bezprzewodowe zestawy słuchawkowe, łączące się z telefonem poprzez technologię bluetooth. Jazda w tych krajach ze słuchawką w uchu może zakończyć się 3 punktami karnymi, a także mandatem w wysokości 135 euro w przypadku Francji oraz 200 euro na terenie Hiszpanii.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.10.2019
  GBP 4.893 złEUR 4.310 złUSD 3.914 złCHF 3.919 zł

  Sport


  Reklama