Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zarobki w UK? £17 mniej tygodniowo niż 10 lat temu

Zarobki w UK? £17 mniej tygodniowo niż 10 lat temu
Najwięcej pieniędzy stracili pracownicy sektora zdrowia i edukacji. (Fot. Getty Images)
Przeciętny brytyjski pracownik otrzymuje obecnie 17 funtów tygodniowo mniej niż przed kryzysem finansowym, którego szczyt przypadł na lata 2008-2009. Obniżka płac najbardziej uderzyła w sektor publiczny, a najmniej - w bankierów.
Reklama

Pracownicy sektora finansowego zabierają do domu o 120 funtów więcej niż w 2009 r., co rocznie daje dodatkowe 1 400 funtów - wynika z analizy brytyjskiego Kongresu Związków Zawodowych (TUC). 

Tymczasem w najgorszej sytuacji znajdują się pielęgniarki i nauczyciele. Zgodnie z raportem TUC, zatrudnieni w służbie zdrowia, pracy socjalnej i edukacji zarabiają 36 funtów mniej.

Zdaniem związkowców, bankierzy i "architekci kryzysu finansowego" zarabiają więcej, podczas gdy urzędnicy publiczni "walczą o przetrwanie". 

"To nie fair, że płace w City szybują, kiedy większość ludzi jest jeszcze w gorszym położeniu niż dziesięć lat temu" - zaznacza cytowana przez "Metro" sekretarz generalna TUC, Frances O’Grady.

Gastronomia to jedna z niewielu branż, w której zarobki poszły w górę. (Fot. Getty Images)

"Architekci kryzysu finansowego zarabiają rekordowe kwoty, podczas gdy nauczyciele i pielęgniarki walczą o to, żeby związać koniec z końcem. Pracownicy zasługują na znacznie bardziej sprawiedliwy podział bogactwa, które tworzą. Dlatego związki zawodowe potrzebują nowych praw do negocjowania stawek dla całej branży. Nierówności płacowe przyczyniły się do ostatniej katastrofy finansowej. Nie można o tym zapominać" - dodaje szefowa Kongresu Związków Zawodowych.

W raporcie stwierdzono również, że płace są dzisiaj warte mniej niż przed kryzysem finansowym i tylko niewielka liczba branż zdołała pokonać ten trend. Wzrost zarobków odnotowano m.in. w handlu detalicznym i hotelarstwie. Według analizy TUC, został on prawdopodobnie wzmocniony przez podwyżki płac minimalnych.

 

  Komentarze


  • Heh
   14 maja, 15:03

   Sprawiedliwość- bankierzy doprowadzili do kryzysu a wyszli z niego bogatsi

  • Macca
   14 maja, 20:19

   Zarobki w tym kraju to porażka,Oprócz specjalistów i fachowców w swoich branżach,reszta to groszowe stawki.Moi znajomi-parka młodych ludzi pracują w pewnej hurtowni.Ona drukuje i klei nalepki na kartoniki za 8.21 gbp/h.Jej chłopak jest operatorem reach-trucka i ma więcej - 8,71gbp/h.Zaraz pojawią się głosy,żeby sobie zmienili pracę.Otóż w promieniu 50-km wszędzie stawki są takie same plus/minus kilka pensów.Ja pamiętam,że jak przyjechałem na wyspy w 2011,to też pracowałem na reach trucku przez agencję i miałem 8.20 a za overka 10.30.Wtedy minimalna była chyba 6.20. Teraz to syf...

  • Emi
   15 maja, 08:19

   Macca>>>syf? Bo nazjezadzało sie 2 mln desperatow gotowaych pracowac za miske ryzu bo pelniejsza w funtach niz w zlotowkach to i stawki spadły. Dlatego potrzebny jest brexit, bo nastepne miliony juz czekaja u granicy za jeszcze mniejsze pieniadze, a elyty sie ciesza bo maja byznesy z niewolnikami...

  • Gabryś
   15 maja, 20:24

   Do Mariusz T CZ. Pierwszy lepszy przykład.Kolega z siłowni,do której chodzę w Mansfield, pracuje ( jeszcze) w centrum dystrybucyjnym Clipper Logistic w Boughton koło Ollerton.Jest wózkowym reach -truck'a za stawkę od 1 kwietnia 8.39 GBP /h. Za jazdę na tym wózku ma extra 50 GBP brutto na miesiąc do wypłaty !!! To stawka godzinowa dla kontraktowych i agencyjnych. Mówi,że firma wzięła na kontrakty w większości młodych Rumunów i Bułgarów w większości nie znających języka.Dla firm tacy są dobrzy-nie zadają pytań i pracują pod presją,że ich zwolnią. Ten kolega szuka pracy,ale w okolicy stawki prawie są wszędzie takie same.Zmieniłby rejon ale jego dziewczyna się nie chce zgodzić bo ma rodzinę w tym samym mieście.
   Od początku maja w tej firmie zmieniono przerwy w 12 godzinnej dniówki z 2 x 15 min + 1x 30 min na dwie przerwy po 30 minut to masakra !!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama