Menu

Zagrożenie terrorystyczne w UK spadło po raz pierwszy od 5 lat

Zagrożenie terrorystyczne w UK spadło po raz pierwszy od 5 lat
Zagrożenie terrorystyczne w UK jest najmniejsze od 5 lat. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania obniżyła krajowy poziom zagrożenia terroryzmem z 'poważnego' do 'znacznego'. Jak odnotowują media, to pierwszy spadek oceny zagrożenia terrorystycznego od 5 lat - ostatnio tak niski był w sierpniu 2014 r.
Reklama

Poziom zagrożenia "znaczny" jest trzeci w pięciostopniowej skali.

Stojąca na czele Home Office Priti Patel oznajmiła, że spadek zagrożenia oznacza to, iż atak jest teraz "prawdopodobny", a nie "wysoce prawdopodobny".

"Pomimo zmiany poziomu zagrożenia, terroryzm pozostaje jednym z najbardziej bezpośrednich zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa narodowego" - przekazała.

Brytyjskie słuzby pozostają czujne i monitorują wszelkie sygnały na temat możliwych ataków. (Fot. Getty Images)

"Znaczny poziom zagrożenia nadal wskazuje na wysokie ryzyko wystąpienia ataku" - wskazała Priti Patel.

"Jak zawsze społeczeństwo powinno zachować czujność i zgłaszać wszelkie podejrzane zachowania policji" - dodała minister.

"Agencje rządowe, policyjne i wywiadowcze będą nadal niestrudzenie pracować nad zagrożeniem, jakie stanowi terroryzm we wszystkich jego postaciach. Poziom zagrożenia jest stale monitorowany" - zapewniła szefowa MSW.

Decyzja o obniżeniu zagrożenia terrorystycznego została ogłoszona dziś w pisemnym oświadczeniu złożonym brytyjskiemu parlamentowi.

Brytyjczyków wezwano, aby wciąż zgłaszali wszelkie "podejrzane" osoby policji. (Fot. Getty Images)

Wspólne Centrum Analiz Terroryzmu (JTAC) - specjalny oddział MI5 - podejmuje decyzję w sprawie poziomu zagrożenia niezależnie od rządu, po starannej analizie danych wywiadowczych. Przegląd przeprowadzany jest co sześć miesięcy. Poziom ten został podniesiony do "krytycznego" w maju 2017 r. po zamachu bombowym na Manchester Arena, a we wrześniu tego samego roku obniżony do "poważnego".

Obniżenie poziomu zagrożenia zamachami nie dotyczy Irlandii Północnej; ze względu na inny charakter terroryzmu w tej prowincji oceny wydawane są odrębnie. W Irlandii Północnej zagrożenie pozostaje na poziomie "poważnym".

Czytaj więcej:

Skrajna prawica w UK na celowniku antyterrorystów. Rośnie liczba zatrzymań

18-letni Polak skazany za posiadanie materiałów terrorystycznych

Hiszpania: Zatrzymano dżihadystę, który planował serię zamachów

Francja: Zagrożenie terroryzmem "wciąż co najmniej wysokie"

  Komentarze
  • True 7
   5 listopada 2019, 07:03

   Największe zagrożenie terroryzmem płynie od tych co mają władze,czyli od państwa.Nie zapomnieliśmy jak to USA samo napadło na swój kraj,odbierając życie wielu niewinnym osobom ,siejąc propagande o terrorze I kłamiąc jak z nut.O to cała prawda I tylko Prawda.

  • J23
   5 listopada 2019, 07:16

   Hmmm...brzmi bardzo optymistycznie i oznacza uspiona czujnosc ale zeby sie wszyscy nie zdziwili ktoregos poranka bo ja napewno nie bede zaskoczony...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama