Menu

Zagraniczne firmy "grabią" brytyjskich podróżnych. Zapowiadana duża podwyżka cen biletów

Zagraniczne firmy "grabią" brytyjskich podróżnych. Zapowiadana duża podwyżka cen biletów
Brytyjski przewoźnik kolejowy działający pod marką Greater Anglia należy do przedsiębiorstwa Abellio, które z kolei jest własnością holenderskiego Nederlandse Spoorwegen. (Fot. Wikipedia)
Brytyjskie kolejowe związki zawodowe poinformowały o znacznych podwyżkach cen biletów w przyszłym roku. Według przewidywań RMT, o £134 wzrośnie cena rocznych przejazdów na trasie Brighton-London Bridge czy o £107 z Manchesteru do Liverpoolu.
Reklama

„Europejscy właściciele brytyjskich kolei grabią pasażerów, by utrzymywać niskie ceny na swoich krajowych rynkach” - wynika z najnowszego badania związków. Według RMT, przejazdy na niektórych kluczowych trasach podrożeją o 3,5%.

„Pasażerowie korzystający z usług włoskich, niemieckich i holenderskich przewoźników będą płacić znacznie więcej niż osoby podróżujące liniami tych samych firm w jakimkolwiek innym europejskim kraju” - podsumowują autorzy raportu.

Według organizacji, Brytyjczycy korzystający z włoskiego serwisu C2C płacą za bilety 2,4 razy tyle, co pasażerowie we Włoszech. W przypadku niemieckiego Arriva North koszty są wyższe o 30%, a holenderskiego Greater Anglia – o 100%.

„Brytyjscy podróżni muszą się przygotować na ogłoszenie w sierpniu planowanych podwyżek cen w związku z inflacją. Na dodatek będą oni płacić coraz więcej po to, by nie drożały podróże na kontynencie. To skandal, iż rząd pozwala zagranicznym firmom na wykupywanie brytyjskich kolei, jednocześnie blokując własność państwową” - komentuje sekretarz generalny RMT Mick Cash.

15 sierpnia zostanie ogłoszona stopa inflacji Retal Price Index, który będzie zawierał między innymi informację o podwyżkach cen biletów od stycznia 2018 roku.

Ogromna większość przewozów kolejowych w Wielkiej Brytanii jest realizowana przez przedsiębiorstwa prywatne, należące do europejskich koncernów - od 1997 roku kraj nie posiada narodowego, państwowego przewoźnika kolejowego.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama