Menu

Zabójstwo Lyry McKee: Podejrzany w rękach policji

Zabójstwo Lyry McKee: Podejrzany w rękach policji
29-letnia Lyra McKee została śmiertelnie postrzelona, gdy relacjonowała przebieg zamieszek w Londonderry. (Fot. Getty Images)
Służby badające sprawę zabójstwa północnoirlandzkiej dziennikarki Lyry McKee zatrzymały 46-letniego mężczyznę i przeprowadziły przeszukania w budynkach położonych niedaleko miejsca zbrodni w Belfaście - poinformowała wczoraj miejscowa policja.
Reklama

Od śmierci McKee w kwietniu kilka osób zostało zatrzymanych, a później wypuszczonych na wolność. Zatrzymany wczoraj mężczyzna ma być przesłuchiwany na mocy przepisów o zwalczaniu terroryzmu.

W wydanym oświadczeniu policja przekazała też, że w trakcie przeszukań skonfiskowano pewną liczbę przedmiotów, które zostaną poddane oględzinom.

29-letnia Lyra McKee została śmiertelnie postrzelona w Wielki Czwartek 18 kwietnia, gdy relacjonowała przebieg zamieszek na osiedlu Creggan w Londonderry. Doszło do nich, gdy na teren tego tradycyjnie republikańskiego osiedla weszła policja, by przeprowadzić przeszukania w związku z możliwymi atakami terrorystycznymi przed rocznicą powstania wielkanocnego z 1916 roku.

Odpowiedzialność za śmierć dziennikarki wzięła na siebie Nowa IRA. (Fot. Getty Images)

Odpowiedzialność za śmierć dziennikarki wzięła na siebie Nowa Irlandzka Armia Republikańska (Nowa IRA), niewielka organizacja paramilitarna sprzeciwiająca się porozumieniu wielkopiątkowemu z 1998 r., które w dużej mierze zakończyło konflikt w Irlandii Północnej. Bojówka ta przekazała, że McKee zginęła przez przypadek, gdy jeden z członków bojówki otworzył ogień do znajdujących się niedaleko niej policjantów.

Mimo zawartego porozumienia pokojowego, paramilitarne ugrupowania przeciwne temu układowi nadal stanowią zagrożenie.

Dodatkowo, do niestabilnej sytuacji w Irlandii Północnej przyczynia się rosnąca niepewność dotycząca przyszłości procesu pokojowego po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Brexit może doprowadzić np. do powrotu twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a pozostającą we Wspólnocie republiką Irlandii.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości