Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Z uwagi na wzrost cen mieszkańcy UK powracają do płacenia gotówką

Z uwagi na wzrost cen mieszkańcy UK powracają do płacenia gotówką
Używanie gotówki jest wciąż najlepszym sposobem na kontrolowanie wydatków. (Fot. Stefan Wermuth - WPA Pool/Getty Images)
Klienci coraz częściej korzystają z płatności gotówką, aby zachować większą kontrolę nad swoimi wydatkami w obliczu rosnących kosztów życia - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Post Office.
Reklama
Reklama

Zdaniem Natalie Ceeney, szefowej firmy Cash Action Group, ludzie "dosłownie liczą każdego pensa", starając się sprostać wzrastającym cenom.

Ceny rosną obecnie szybciej niż w ciągu ostatnich 40 lat. Wzrost kosztów utrzymania odbija się na osobistych budżetach, ponieważ nie nadążają za nimi podwyżki pensji.

W sumie w lipcu w placówkach Post Office wpłacono i wypłacono 3,32 mld funtów w gotówce - to o 100 mln funtów więcej niż w czerwcu. Wartość indywidualnych wypłat gotówkowych (801 mln funtów) wzrosła o prawie 8% z miesiąca na miesiąc i o ponad 20% z roku na rok.

Jest to najwyższy wynik od czasu wprowadzenia tych rejestrów pięć lat temu i zaledwie drugi raz, kiedy indywidualne wypłaty gotówkowe przekroczyły 800 mln funtów. Ostatni raz miało to miejsce w grudniu 2021 roku, przy czym, jak zaznaczyła poczta, zawsze w tym okresie roku następuje wzrost wypłat gotówkowych.

Post Office zauważa, że wzrost wypłat jest skutkiem tego, że więcej osób korzysta z gotówki, aby łatwiej było im gospodarować swoim budżetem na przestrzeni tygodnia, a często nawet z dnia na dzień.

Częściowo może to być spowodowane również faktem, że więcej osób decyduje się na wakacje w kraju. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez Post Office wynika, że 71% Brytyjczyków planujących wyjazd na wakacje w Wielkiej Brytanii w tym roku miało zamiar wypłacić gotówkę przed wyjazdem.

Jak wynika z analizy, wzrosły również wpłaty gotówkowe. Osoby fizyczne zdeponowały w lipcu 1,35 mld funtów w gotówce, co oznacza wzrost o 2% w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast depozyty gotówkowe dla firm wyniosły 1,13 mld funtów, co oznacza wzrost o 1,9% w stosunku do poprzedniego miesiąca.
 

Czytaj więcej:

Osoby płacące gotówką mają problemy. W UK coraz mniej banków i bankomatów

Nowe prawo finansowe w UK zapewni ochronę dostępu do gotówki i wsparcie dla ofiar oszustw

Politico: Putin wywołuje rosyjską zimę. Będziemy mniej podróżować i jeść oszczędniej

Banki żywności w UK "głęboko zaniepokojone" nadchodzącą zimą

Sondaż: 16 mln osób w Wielkiej Brytanii zmniejszyło wydatki na żywność i niezbędne produkty

Były premier UK ostrzega przed pogłębieniem się kryzysu finansowego

  Komentarze
  • Prezydent Europy
   8 sierpnia, 18:19

   Mieszkańcy uk nie maja gotówki . W tym kraju je się chińskie jedzenie a wszystko dookoła to kicz z plastiku , kosmiczne ceny dla frajerów niewolników cdn.

  • Olek
   8 sierpnia, 19:01

   No i super nie bedzie juz z tej falszywej pandemi cyfrowej waluty i zamordyzmu... na wochery co mozesz kupi gdzie pojechac

  • Bzdety
   8 sierpnia, 21:35

   Wszystkie uwagi nie trafione, wzrost obrotu gotówkowego wynika że wzrostu zatrudnienia na czarno

  • Lord K
   9 sierpnia, 06:26

   Hahaha. Wszystko co zaczynacie teraz robić to jest o lata za późno. Ale jak to powiedzenie mówi? Lepiej późno niż wcale?? Haha

  • Yayhmmm
   10 sierpnia, 05:36

   Brytyjczycy od dawna uwiebiają gotówkę. Dotyczy to zatrudnionych na czarno i self employed. Jeśli zatrudnisz hydraulika, ogrodnika itd to często ich cennik wygląda tak: £100 lub £80 in cash. Potem zarobione pieniądze nie wpłacają na konto tylko wydają w sklepach. Dzięki temu unikają płacenia podatków. Skoro nastąpił wzrost płatności gotówką tzn że „życie” zmusza ich do tego jeszcze bardziej

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2022
  GBP 5.4331 złEUR 4.8637 złUSD 5.0328 złCHF 5.1200 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama