Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wystawa poświęcona Barbie w Design Museum w Londynie. Będzie można zobaczyć pierwszą lalkę z 1959 r.

Wystawa poświęcona Barbie w Design Museum w Londynie. Będzie można zobaczyć pierwszą lalkę z 1959 r.
W swojej 65-letniej historii Barbie miała setki wcieleń. (Fot. Getty Images)
Pierwsza w historii lalka Barbie będzie jedną spośród 180 lalek prezentowanych na nowej wystawie w londyńskim Design Museum, odsłaniająca 'fenomen designu' stojący za zabawką, o której powstał nawet filmowy hit - donosi Standard.co.uk.
Reklama
Reklama

Na wystawie poświęconej Barbie będzie można prześledzić historię tej kultowej lalki i poznać  nieprawdopodobny wpływ "londyńskiego stylu" na tę amerykańską lalkę.

Odwiedzający muzeum w dzielnicy Kensington będą mogli zobaczyć pierwszą mówiącą Barbie, pierwsze czarnoskóre, latynoskie i azjatyckie lalki noszące imię Barbie, a także pierwszą Barbie z zespołem Downa, pierwszą, która poruszała się na wózku inwalidzkim i kilkadziesiąt innych egzemplarzy ukazujących, jak Barbie podążała za trendami w modzie i zmieniała się wraz z nimi na przestrzeni lat.

"Jeśli prześledzić historię projektowania Barbie, jest to w zasadzie historia wzornictwa końca XX i XXI wieku w skali mikro" - oznajmiła kurator wystawy Danielle Thom.

Wśród wprowadzanych na przestrzeni lat zmian jest między innymi pierwsza poważna modyfikacja wyglądu lalki z 1967 roku, która dostosowała ją do ówczesnej mody, wraz z dołączeniem do niej angielskiej towarzyszki, Stacey, reklamowanej jako "brytyjska przyjaciółka Barbie".

Ten swobodny londyński styl został również uwidoczniony w rodzinnym domu Barbie z 1969 roku, który również zostanie zaprezentowany na wystawie.

Ekspozycja, która zostanie otwarta 5 lipca, ma również "małą, ale specjalnie wydzieloną sekcję dla Kena" oraz kolejną z elementami strojów z filmu "Barbie" z Margot Robbie i Ryanem Goslingiem w rolach głównych.

Na wystawie można będzie zobaczyć również pierwszą edycję lalki Barbie, znaną kolekcjonerom jako Barbie Numer 1, która została wydana przez firmę Mattel w 1959 roku, a którą muzeum kupiło do swojej stałej kolekcji.

Wśród prezentowanych na wystawie strojów znajduje się Poodle Parade z 1965 roku, którego naturalnej wielkości replikę miała na sobie piosenkarka Billie Eilish podczas tegorocznej gali rozdania nagród Grammy.

Czytaj więcej:

Brytyjskie muzea uzgodniły wspólne działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.04.2024
  GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama