Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wyjątkowy banknot o nominale 19 zł trafił do obiegu

Wyjątkowy banknot o nominale 19 zł trafił do obiegu
Od dzisiaj kolekcjonerzy mogą już kupić banknot m.in na stronie internetowej banku. (Fot. Getty Images)
Po raz pierwszy w historii Narodowy Bank Polski wyemitował banknot o nietypowej wartości nominalnej 19 zł. Ma on charakter kolekcjonerski i upamiętania stulecie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na awersie nowego banknotu widnieje portret Ignacego Jana Paderewskiego, a na rewersie wizerunek budynku PWPW.
Reklama

Od dzisiaj kolekcjonerzy mogą już kupić banknot w oddziałach okręgowych NBP, na stronie internetowej banku oraz w sklepach numizmatycznych w całej Polsce. Jego cena jest czterokrotnie wyższa niż nominał i w dniu emisji wynosiła ok. 80 zł. Wdrukowano 55 tysięcy takich banknotów.

Projekt banknotu stanowi efekt wieloletniej współpracy miedzy NBP i PWPW, a za stronę wizualną odpowiada Justyna Kopecka, graficzka z PWPW. Jego wymiary to 150 mm x 77 mm.

Jego cena jest czterokrotnie wyższa niż nominał i w dniu emisji wynosiła ok. 80 zł. (Fot. NBP)

Na przedniej stronie widnieje wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego, wówczas polskiego premiera, który 25 stycznia 1919 roku powołał do życia Polską Giełdę Papierów Wartościowych. Ryt portretu został wykonany przez Krystiana Michalczuka, grafika z wytwórni.

Na lewo od portretu znajduje się stylizowane przedstawienie Orderu Orła Białego oraz napis "niepodległa", odwzorowany z rękopisów Józefa Piłsudskiego i będący logotypem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na banknocie zastosowano po raz pierwszy w Polsce pasek holograficzny z wyciętym okienkiem, przez które uwidacznia się wizerunek orła.

Rewers banknotu przedstawia gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych na tle panoramy współczesnej Warszawy. 

 

Czytaj więcej:

Na plastikowym banknocie £50 pojawi się Alan Turing

Australia: 46 mln banknotów z literówką

Banknot w Polsce pozostaje w obiegu średnio ponad rok

Nowe monety NBP: Wielkie aktorki - Helena Modrzejewska

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama