Menu

Wyciekł dokument o Brexicie: UE ostrzega Johnsona, że "zegar tyka"

Wyciekł dokument o Brexicie: UE ostrzega Johnsona, że "zegar tyka"
UE nie zaakceptuje żadnych bilateralnych umów pomiędzy Wielką Brytanią a poszczególnymi państwami Wspólnoty. (Fot. Getty Images)
Przywódcy UE ostrzegają Borisa Johnsona, że ma bardzo 'ograniczony' czas na negocjacje handlowe, jeśli chce uniknąć Brexitu bez porozumienia - wynika z unijnego dokumentu, do którego dotarli dziennikarze 'The Independent'.
Reklama

Umowa rozwodowa z UE, którą Johnson zamierza wdrożyć w przyszłym miesiącu, obejmuje wpłacenie przez Londyn do unijnego budżetu co najmniej 30 mld funtów oraz wycofanie się ze struktur politycznych UE.

Nie gwarantuje jednak umowy handlowej, która pozwoliłaby uniknąć chaosu i opóźnień w transporcie przez kanał La Manche, a także zakłóceń w imporcie żywności, leków czy paliwa.

Porozumienie z UE określa bardzo napięty termin, bo zaledwie 11 miesięcy, na zawarcie umowy handlowej. Jednak rządząca Partia Konserwatywna wykluczyła w wyborczym manifeście jakiekolwiek przedłużenie tzw. "przejścia" do pełnego Brexitu poza koniec przyszłego roku.

Wielka Brytania ma tylko 11 miesięcy na zawarcie umowy handlowej z UE. (Fot. Getty Images)

Tymczasem w unijnym dokumencie, do którego dotarli dziennikarze "The Independent", można przeczytać, że "negocjacje powinny zostać zorganizowane w taki sposób, aby w pełni wykorzystać ograniczony czas na ratyfikację umowy przed końcem okresu przejściowego".

Wyciek tylko potwierdza stanowisko głównego negocjatora UE ds. Brexitu, Michela Barniera, który wielokrotnie podkreślał, iż ​​nie zaakceptuje żadnych bilateralnych umów pomiędzy Wielką Brytanią a poszczególnymi państwami Unii.

Jak informuje gazeta, dokument ma być opublikowany przez UE w piątek, 13 grudnia - czyli dzień po wyborach parlamentarnych.

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Dzięki Brexitowi zbudujemy nową Wielką Brytanię

Brexit: Brytyjski parlament zbierze się ponownie 17 grudnia

Blair: Ani konserwatyści, ani laburzyści nie zasługują na wygraną w wyborach

Analiza YouGov: Konserwatyści będą mieć większość 68 mandatów

  Komentarze
  • Brexit
   5 grudnia 2019, 23:09

   No to zagonili ich w kozi róg w pewnym sesie nie ładnie ale to akurat się odnosi obie strony

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama